Samson a Roberto – dědictví po strýčkovi

Samson a Roberto – dědictví po strýčkovi

Dva kamarádi – pes Samson a kocour Roberto – spolu bydlí ve městě, „kde se skoro nikdy neukáže slunce a z továrních komínů stoupá bez ustání hnědý dým…“ Jsou to chudáci, kteří nemají co do misky, a tak raději celé dny prospí.

titul

Přihlouplý dobrák Samson však dostane první dopis v životě s překvapující zprávou, že zdědil hotel u moře! Nečekanou šanci na změnu k lepšímu nechce protřelý Roberto propást, i když se z hotýlku vyklube neobyvatelná barabizna, navíc se strašidlem.

A tak může začít veselý život majitelů penzionu a jejich přátel. Vydra Oli jim hotýlek vyspraví a přátelé odhalí, kdo je tam straší. A ukážou se i první hosti – básník krtek Gregor, který se stane láskou jezevčice Gréty, nebo slečna krůta Hudryperková, jež věrna svému jménu pořád nespokojeně hudrá. Nezvanou návštěvou je daňový úředník obrovská píďalka Petr Protiva, který počítá vysoké daně. Málem ho sice hosté penzionu snědí k večeři, ale nakonec záhadně zmizí. V pokoji se však nečekaně objeví ošklivý hmyz, který odletí otevřeným oknem. Kam se asi poděl protivný červ?
Obyvatelé hotýlku se spokojeně vrátí ke svým všedním radostem…

strana_velky

Norský spisovatel Ingvar Ambjørnsen v této knížce pro děti stvořil podobné hrdiny, o jakých píše knihy pro dospělé (česky vyšlo: Bílí negři a první díl trilogie o svérázném Morssu Ellingovi – Pokrevní bratři). Jeho oblíbenci jsou postavičky z okraje společnosti, kteří se vinou vlastní neschopnosti nebo neochoty protloukají životem, jak se dá.
Samson a Roberto – dědictví po strýčkovi je první díl zatím čtyřdílné série, kterou Ingvar Ambjørnsen věnoval menším dětem. Knížka je vhodná pro opravdu malé děti, jistě od 4 let. Pro větší jsou určeny jiné Ambjørnsenovy tituly – série o detektivech Pellem a Proffenovi –, které ale česky zatím nevyšly. Nakladatelství Mladá fronta vydalo knížku i s původními ilustracemi Pera Dybviga, který doprovodil obrázky i všechny knihy o doktoru Proktorovi světoznámého Joa Nesbøho.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ověření *