Rostou nám zoubky

Rostou nám zoubky

Tentokrát ještě zabrousíme do tématu prvních zoubků. Vrátíme se před předchozí povídání o zubním kazu. Starosti se zoubky jsou totiž ještě dříve, než se vůbec na dásni objeví. Klubání mléčných zubů je asi první intenzivnější bolestí, která nás v životě potká a leckteré miminko propláče noci s bolavými dásněmi. Naštěstí mu můžeme trochu pomoci, a dneska si řekneme jak na to.

Novorozenec se zoubky

Na začátek mi dovolte malou odbočku. Asi každé dvoutisící miminko se narodí s tzv. natálními zoubky. Bývá jeden až dva, většinou na spodní dásni. Problém je, že takové zoubky nemají kořeny a viklají se. Aby miminko zub nevdechlo, doporučují lékaři příliš uvolněné zoubky vytrhnout. Navíc takové zoubky mohou způsobovat potíže při kojení. Pokud lékař určí, že je možné zoubek v ústech ponechat, začnou mu postupně dorůstat kořeny a v dásni se pevně usadí. Tento malý „předvoj“ mléčného chrupu ovšem děťátku příliš nepomůže, protože ještě bude muset přečkat nepříjemné období dorůstání asi 18 zubů.

Prořezávání mléčných zubů

Růst zubů je u každého dítěte individuální, některému se začnou mléčné zuby objevovat kolem šestého měsíce života, jiné má ještě kolem jednoho roku holé dásničky. Takže pokud máte zdravé půlroční dítě a zatím se mu zoubky neklubou, není důvod panikařit. Jistě mu začnou brzo vyrůstat.

Několik dní před vyklubáním prvního zoubku začne dítě silně slinit, může mít řídkou stolici, nechuť k jídlu a velmi pravděpodobně bude mít teplotu. Je zajímavé, že není prokázána souvislost mezi zvýšenou teplotou a růstem zubů, ale přesto se tento příznak velmi často objevuje.

Jak tedy děťátku ulevíme? Rozhodně mu nedávejte léky na tišení bolesti, spíše mu nabídněte něco, co může svými dásničkami ožužlávat a tak je trénovat. Na výběr máte mezi přírodními prostředky a speciálními kousátky. Mezi ty přírodní patří například kořen lékořice, který je dostatečně pevný a hladký a navíc má příjemnou nasládlou chuť. Jednodušší je ovšem koupit v lékárně nebo obchodě s miminkovskými potřebami kousátko.

Vybíráme kousátko

Jako u většiny zboží určeného pro nejmenší se setkáme se širokou nabídkou výrobků. Pořídit můžeme klasické kousátko nebo kousátka různě kombinovaná s dudlíky, bryndáčky a podobně.

Účelem kousátka je jednak zklidnit podrážděné dásně a také – jak z názvu vyplývá – kousáním dásně masírovat a pomoci zoubku rychleji na svět.

Obyčejnější kousátka jsou vyrobená z odolných materiálů se zvrásněným povrchem a podobají se dudlíkům. Tvarů kousátek je nespočetně, od zvířátek, přes panáčky, geometrické obrazce až po kytičky. Spíš ale než podle tvaru vybírejte podle typu náplně nebo jiného účinného materiálu a podle způsobu udržování kousátka v čistotě.
Kousátka se vyrábí i ve spojení s jinými miminkovskými potřebami. Důmyslné je propojení bryndáčku a kousátka. Zatímco si bude dítě žmoulat kousátko, vyprodukuje více slin, takže mu je můžete bryndáčkem rovnou otřít. Tyto bryndáčky mají v sobě většinou více kousátek, třeba v každém rohu. Každé z nich ještě doprovází nějaká hračka, například mašličky, uzlíky, zkrátka něco, co dítě zaujme na delší dobu. Při výběru takových složitějších kousátek se pečlivě podívejte, jestli nemůže dítě něco usilovným žužláním „odkousnout“ a případně spolknout. Stejně důležitá je údržba těchto kousátek-bryndáčků. Dají se umýt v myčce nebo se jen opláchnou pod tekoucí vodou? I když je to maličkost a takových maličkostí jistě máte k zařizování kolem svého drobečka spoustu, nepodceňte ani tohle.

Kousátka mají také chladit a k tomu se používá buď gelová náplň, která udrží déle nižší teplotu, nebo se kousátka plní vodou. K jejich vychlazení stačí lednička, nikdy je nedávejte do mrazáku, mohly by se mrazem roztrhnout.

Pro děti je možná nejpříjemnější kousátko kombinované se známou a oblíbenou hračkou. Prodávají se proto kousátka kombinovaná s chrastítkem, která se snadno udržují. Před použitím se opláchnou teplou vodou a do kousátkové části se nalije studená voda.

Tak pečlivě vybírejte a ať se vašim ratolestem klubou krásné zoubky!

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Hvězdičkou označené položky jsou povinné.

Ověření *