Rick Riordan: MAGNUS CHASE A BOHOVÉ ÁSGARDU – PRASTARÝ MEČ, THOROVO KLADIVO

Rick Riordan: MAGNUS CHASE A BOHOVÉ ÁSGARDU – PRASTARÝ MEČ, THOROVO KLADIVO

První dva díly trilogie MAGNUS CHASE A BOHOVÉ ÁSGARDU, inspirované tajemnými Vikingy a severskou mytologií od autora světového bestselleru Percy Jackson.

Rick Riordan má nekonečnou zásobu nápadů. Po předchozím seznámení s bohy Egypta, Říma a Řecka, tentokrát přichází na řadu bohové severské mytologie. Ódin, Frey, Thór, závislý na seriálech, nebo prolhaný záporák Loki. Seznamte se, to jsou noví hrdinové této série.

PRASTARÝ MEČ

„Jmenuju se Magnus Chase. Je mi šestnáct. Toto je příběh o tom, jak to se mnou šlo od desíti k pěti od chvíle, kdy jsem se nechal zabít…“

Ten den začal úplně normálně. Pokud tedy můžete něco takového říct, když jste bezdomovec a dáváte si ranního šlofíka pod mostem. Přesně to dělá šestnáctiletý Magnus až do té chvíle, kdy zjistí, že je synem severského boha a vyloví ze dna řeky dávno ztracený rezavý meč, po kterém je obrovská sháňka. Prastarý meč s nejostřejší čepelí ve všech devíti světech, druhý takový na Aukru ani na e-bay nenajdete. Proto se nedivte, že o něj má zájem třeba ohnivý obr, který s ním chce rozpoutat zkázu. Výsledkem má být ohnivé peklo ve všech světech. Magnusovi se tahle optimistická vyhlídka budoucnosti příliš nelíbí, takže mu nezbývá nic jiného, než se pustit do boje. Drobný háček je v tom, že zemře…

Jistě si teď říkáte – ale kdepak, o čem by kniha byla, kdyby zemřel? Jenže občas je smrt jediný způsob, jak začít nový život. Třeba když se jako Magnus probudíte ve Valhale, mystickém místě plném válečníků, kteří čekají na soudný den. A ten se znepokojivě rychle blíží. A prsty v tom má opět Magnus a jedna rezavá superostrá mluvící čepel.

Magnus navíc na žebříčku sympatií skoro dotahuje Percyho Jacksona. Magnus je totiž správně drzý, vtipný a s talentem se přimotat k malérům. Další postavou je bojovná valkýra Samirah, jeden elf a trpaslík. Tato skupina bude mít plné ruce práce, od začátku knihy až do jejího konce se prakticky nezastaví. Kniha je plná akce a humoru, který skvěle pobaví a osvěží.

THOROVO KLADIVO

Za poslední rok se život Magnuse Chase obrátil vzhůru nohama. Po smrti matky žil nějakou dobu na ulici mezi bezdomovci a bojoval s mrazy a prázdným žaludkem. To ovšem nebylo to nejšílenější, co ho potkalo. Pak totiž zemřel a dostal se do Valhally, posmrtné říše válečníků samotného boha Ódina, ve které se všichni den co den navzájem zabíjí a znovu procitají k životu, aby trénovali na ragnarök – pomalu se přibližující finální bitvu, která bude znamenat konec světa.

Magnusovi se už jednou podařilo ragnarök oddálit, když získal magický meč, ale jen co se z toho vzpamatoval, už musí řešit další – a stejně strašidelný – problém. Bohu hromů Thorovi bylo odcizeno kladivo, které jako jediné drží nepřátelské obry v bezpečné vzdálenosti od Ásgardu. Pokud ho Magnus s přáteli co nejdřív nenajde, obři vtrhnou do Ásgardu a velmi pravděpodobně s sebou přinesou i všemi obávaný ragnarök. A to hlavní hrdinové v žádném případě nechtějí dopustit.

Kniha přivádí zpět všechny přeživší postavy z předešlého dílu a vtahuje je do dalšího dobrodružství. Jak už však bývá u Ricka Riordana zvykem, ani tato série nezůstane stát jen a pouze na již známých tvářích a přináší do příběhu i nějaké ty nováčky. Ve druhém díle se ve Valhalle objeví čerstvý obyvatel, který pořádně zamíchá kartami. Tím nováčkem je Alex Fierro – další dítě samotného Lokiho, o kterém Magnus netuší, co si myslet.

Alex s sebou nese obrovské oživení příběhu, je totiž měnivého pohlaví, takže jsou dny, kdy se probudí jako dívka, a dny, kdy je z ní chlapec. Navíc oplývá sarkasmem a trošku černějším humorem.

Knihy napsal Rick Riordan, vydalo – nakladatelství FRAGMENT a jsou vhodné pro čtenáře od 11 let.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ověření *