Proč zrovna já jsem outsider?

Proč zrovna já jsem outsider?

Většinou každá sociální skupina, tedy i každá školní třída či jiný dětský kolektiv, má svého outsidera. Ten to mezi ostatními dětmi nemá zrovna lehké. Co když tímto outsiderem je zrovna vaše dítě? Nevěříte tomu? Třeba si to jen nechcete připustit a váš potomek se mezitím velmi trápí!

Outsider je člověk, kterého ostatní ve skupině neberou. Není uznávaný, často je terčem posměchu a nemá moc přátel. Většinou žádné.

Měli byste mít přehled o tom, jakou pozici má váš potomek ve třídě. Proč? V případě, že by byl skutečně outsiderem, je dobré o tom vědět!

Outsider je nešťastná pozice, která často přináší řadu trápení, ale pozor: Stále se ještě nemusí jednat o šikanu!

To se ale může kdykoliv zlomit! Outsider je „vhodným“ terčem agresorům, takže pokud není šikanován, často to bývá jen otázkou času, než někdo jeho slabosti zneužije.

Jak zjistíte, jaké místo zaujímá váš cvrček ve škole? Všechno je to jen o vhodné komunikaci, která by měla v každé rodině probíhat.

Ptejte se svého dítěte, co ten den dělalo ve školce či ve škole, s kým si hrálo, kdo ho naštval atd.

Především nespoléhejte na to, že se vám dítko samo svěří s tím, že ho ostatní nemají příliš rádi. Vžijte se do jeho situace! Vy byste se s tím určitě také neradi svěřovali. Proto to musíte jako správní rodiče intuitivně vycítit!

Potvrdí-li se, že outsiderem skutečně je, snažte se o to, aby se jeho nelichotivá pozice ve třídě změnila nebo aby se alespoň nestal vhodnou obětí šikany!

Jak to udělat? Zjistěte, co je jeho problémem a jak přišel k outsiderství. Poraďte mu, jak nejlépe získat kamarády!

Máte více sociálních zkušeností, takže víte, kde asi váš potomek chybuje a jak by to šlo napravit.

Pokud je problém v neschopnosti správné komunikace s vrstevníky, zkuste ho přihlásit do nějakého zájmového kroužku, kde budou děti se stejným koníčkem. V této méně formální skupině se určitě naučí snadněji komunikovat. Vždyť bude s ostatními mluvit o tom, co má rád. To je vždy jednodušší!

Pomůže mu to pak stát se jistějším a naučené vzorce uplatní i ve své školní třídě!
Nevíte-li si přece jen rady, zajděte do školy a poraďte se s jeho učitelkou. Snažte se společně s ní najít vhodné řešení!

Učitelka může třeba vašeho školáčka přesadit, více ho zapojovat do her a podobně.

Nikdo nechce být outsiderem, ale některé děti se jimi stávají. Vy jako rodiče byste však o tom měli vědět a dokázat své ratolesti pomoci. Nechcete přece, aby vaše dítko mělo zbytečné šrámy na dušičce!

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ověření *