Proč? Proč? Proč?

Proč? Proč? Proč?

„Proč je tráva zelená?“ „A co je to zelená barva?“ „A proč nemůže být tráva modrá?“… Znáte důvěrně nekonečné otázky svých ratolestí, nebo vás tohle období teprve čeká? Pojďme si říct, proč jsou děti v období tří let tak zvědavé a proč je nutné, abyste s nimi měli trpělivost.

Období „Proč“

Období „Proč“ je obdobím, ve kterém se vás dítě stále na něco ptá, a vy nemůžete najít takovou odpověď, která by vašeho potomka uspokojila tak, že by zanechal dalších otázek a vám dopřál chvilku klidu.

Na nikdy nekončící otázky se připravte před třetím rokem života vašeho broučka. Ve třech letech je nejintenzivnější a poté pomalu ustupuje.

I když se vám někdy zdají nekonečné otázky nesnesitelné, věřte, že vaše ratolest vás nechce vytáčet, ani nachytat, že něco nevíte. Dítě je jen ve vývojovém období, které je charakteristické větší zvídavostí. Takže až se budete chtít rozčilovat a stěžovat si na to, že dítě je neodbytné, uvědomte si, že touto etapou si musí projít každý. A je přece fajn vědět, že váš potomek se vyvíjí správně.

Před třetím rokem dítě začíná objevovat svět. Prochází tzv. Koperníkovou revolucí. Uvědomuje si, že není středem vesmíru a že se vše netočí jen kolem něj. V okamžiku, kdy si to uvědomí, začne se zajímat okolí, ve kterém žije. Najednou touží všechno pochopit.

Svět je v očích malého dítěte tak zajímavý a zvláštní. Vždyť žijeme ve světě plným různých prapodivných věcí…

No řekněte: „Proč auta jezdí po silnici?“ „A jak vlastně může jezdit?“ „Jak fungují jezdící schody?“ „Proč mají staří lidé bílé vlasy?“ „Proč tatínek má fousy a maminka ne?“ Kdybyste neměli vědomosti, které máte, taky by vás jistě zajímalo, jak je možné, že se všechno děje právě tak, jak se to děje. A dítě teprve objevuje svět, takže o zákonitostech přírody, techniky atd. téměř nic neví.

Mějte trpělivost!

Ano, někdy nekonečné otázky, které na vás dítě chrlí v rychlém sledu, mohou být nepříjemné, zvláště přijdou-li vám nesmyslné a zbytečné, ale zkuste se na to dívat očima dítěte a snažte se je neodbývat sdělením „Prostě protože to tak je“.

Dítě je zvídavé a když mu budete poskytovat smysluplné odpovědi, přispějete tak výrazně k jeho poznání světa.

Pomozte svému potomkovi poznávat svět, ve kterém žije. Potřebuje od vás vysvětlit spoustu věcí. Mějte tedy pochopení pro jeho zvídavost!

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ověření *