Přežití v divočině – příručka pro zálesáky a zálesačky

Přežití v divočině – příručka pro zálesáky a zálesačky

Pomalu se přibližuje jaro a s ním i plány na nejrůznější dobrodružné výpravy do přírody. Až oschnou meze, nezapomeňte si do batohu přibalit novou příručku pro zálesáky a zálesačky Přežití v divočině, kterou vydalo nakladatelství Mladá fronta. Nebudete mít problém, ani když bude ještě mokro nebo vás zastihne jarní přeprška. Knížka je totiž zabalená do průsvitného plastového obalu podobného penálu, do kterého se klidně vejde i turistická mapa.

Slovo divočina v názvu příručky se vám může zdát pro označení naší, turistickými značkami prošpikované a kiosky s občerstvením bohatě vybavené země přehnané, ale není tak úplně nepatřičné, když přihlédneme k tomu, že příručka je přeložena z anglického originálu a počítá s putováním nejen po středoevropské kotlině. Naopak, zdejší nakladatel už asi cílí na světa znalé cestovatele, kteří mezi současnými českými dětmi nejsou ničím neobvyklým. Vždyť mnohé z nich vyrážejí s rodiči na horské túry v Alpách, výlety po pouštích severní Afriky nebo za krásami USA a Kanady, kde se mohou připlést do cesty i tomu medvědovi, o kterém je v příručce nejednou řeč.

Správný dobrodruh vyznává zásadu, že důležitá je příprava, a tak se hned v úvodu dočtete, co je všechno potřeba podniknout doma. Ale pozor, časy, kdy byl nejdůležitější výbavou nůž a ešus, jsou dávno pryč! Dnes je na prvním místě nabitý telefon a pořádný švýcarák se propadl až hluboko za repelent či opalovací krém. Ale hodit se vám budou jistě i další rady, rozdělené do 8 kapitol: Příprava, Orientace v terénu, Co když se ztratíte?, Táboření, Oheň, jídlo a pití, Extrémní terén a počasí, Živí tvorové, Zdraví a první pomoc.

Z potřebných věcí najde největší uplatnění asi velký plastový pytel na odpadky, který se hodí hned třikrát – jako celta, provizorní pláštěnka nebo rovnou nouzový spacák, pokud vsunete dva do sebe a meziprostor vyplníte třeba listím. Kromě klasické morseovky, práce s mapou a základních uzlů ale příručka nabízí řadu originálních rad. Dozvíte se, jak signalizovat záchranářům v letadle nebo vrtulníku, jak uchránit zásoby před nenechavými medvědy nebo co dělat, narazíte-li na losici s mládětem. Pozor, ať si ji nespletete s pumou, protože k ní se musíte chovat přesně naopak! Seznamu potřebných věcí sice vévodil mobil, ale dál už si na něj při listování příručkou ani nevzpomenete. Těžko by vám byl platný při rozdělávání ohně nebo hledání skrýše za extrémní bouře.

Pokud vás tedy od chystaného dobrodružství neodradí ani mnohá varování před nebezpečnými zvířaty, rostlinami nebo hmyzem v poslední kapitole, přejeme šťastnou cestu za dobrodružstvím!
Příručku Přežití v divočině napsala Moira Butterfieldová, ilustrovala Alyssa Peacocková a česky vyšla v nakladatelství Mladá fronta. Je vhodná pro děti od cca 9 let.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ověření *