Poradna paní Japele: Potíže v první třídě

Poradna paní Japele: Potíže v první třídě

Dobrý den paní Japele, rád bych znal Váš názor jak postupovat při výuce a domácím cvičení u syna, který začal navštěvovat 1. třídu. Problém se trochu objevuje v synově trpělivosti při domácím cvičení, kdy se stává, že po opakovaném procvičování číslice nebo písmenka, které mu dělá potíže a on se je stále nemůže naučit správně, to vzdává a ztrácí chuť pokračovat dál, s tím, že je hloupý nikdy se to nenaučí. Příkladně, učení a rozpoznání čísel děláme tak, že si ukazujeme jednotlivá čísla a u nich přepočítáváme kolečka a pak vyslovujeme název číslice dle napočítaných koleček. Někdy se nám to daří, někdy méně. Když se to skoro nedaří, zmocňuje se mě obava, zda náš syn není dyslektik nebo netrpí jinou dysfunkcí. Předem děkuji za Vaši odpověď. S pozdravem Jaroslav
Dobrý den a moc děkuji za dotaz. Moc mne potěšilo, že je od tatínka. Takový tu máme první.

Milý tatínku prvňáčka. Nejdříve Vám gratuluji k Vašemu prvňáčkovi. Asi Vás má odpověď, pokud jste četl předcházející článek, nepřekvapí. Je konec září, konec prvního měsíce, kdy Váš syn se musel tolika věcem naučit – ráno vstávat, sedět v lavici, poslouchat paní učitelku, být potichu…psát domácí úkoly a vůbec dělat spoustu nových a ne vždy tak příjemných věcí. Přibyl činností, které „musím“.

Je skvělé, že již od začátku mu pomáháte. Je to náročné ale opravdu pro oba. My dospěláci máme ještě někdy méně trpělivosti než ti špunti.
Vše, co popisujete, děláte dobře. Třeba Vám při učení pomohou naše stránky, ale můžete zkusit také třeba http://www.pripravy.estranky.cz/clanky/prvni-trida. Tam najdete také spoustu „učiva na procvičování“.

Pokud se týká Vaší obavy, zda je syn dyslektik nebo dyskalkulik, tak vězte, že toto Vám nikdo s jistotou neřekne dříve než na konci první, spíš až ve druhé třídě. Většina učitelek to rozezná a pak Vás případně pošle do pedagogicko-psychologické poradny a tam Vám řeknou více.

A ještě jedna malá rada. Moc a moc chvalte za každý malý úspěch. Děláte dobře i to, že ať se jedná o písmenka nebo číslice, že je dítě vidí před sebou. Zkuste je pak třeba hledat, schovat je v obrázku (my tomu ve škole říkali písmenáček), nebo si na ně sáhne nebo si je třeba může vymodelovat atd.

Hodně zdaru a děkuji za dotaz.
Japele

Kdo je Japele, autorka rad v poradně Dětských stránek?

Chcete paní Japele poslat dotaz? Použijte k tomu interaktivní formulář nebo pište na e-mailovou adresu poradna@detskestranky.cz.

 

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ověření *