Polemika o štěstí

Polemika o štěstí

„Mami, je pravda, že střepy nosí štěstí?“ Zeptala se paní trpaslíková zamyšleně. „Říká se to. Ale nesmí to být střepy ze zrcadla. Ty naopak nosí smůlu,“ řekla jsem. Mladší si zapíchla ukazováček do spánku a dumala: „Hm, tak co bych tak rozbila?“

Taky nad tím právě intenzivně přemýšlím. Co bych tak rozbila pro trochu štěstí? Štěstí není nikdy dost. A teď by se mi hodilo. Aspoň ráno na cestu do školky. Trpaslíková se nám po těch třech týdnech nemoci nějak blokla a ve školce vyvádí, jako kdyby aspirovala na cenu Thálie. Myslím, že je v těch srdceryvných a naštvaných etudách fakt dost dobrá. Kde jsou všichni hledači talentů?!

A kde byli, když jsem tohle před devíti lety prožívala se Starší?

A když už jsme u toho, táži se – kde byli před třiceti lety, když jsem takhle zpestřovala rána své rodičce já?

A v souvislosti s těmito otázkami se mi honí hlavou další a další a navazují na sebe, až z nich mám celou šňůru korálků, kterou bych si mohla natřikrát omotat kolem krku. Jak tak pobíhám všedním dopolednem s tou svou korálkovou šňůrou a hledám odpovědi, zamotávám se do vzpomínek. Žádná z nich sice něco jako rozřešení nenabízí, ale připomíná mi, že všechno v našich životech má smysl. I události a pocity, s kterýma si momentálně nevíme rady. A možná právě z nich vznikají ty okamžiky malých vítězství, které nás posouvají dál.

Takže si říkám, že rozbíjet nebudu nic a radši půjdu tomu štěstí trochu naproti. Někde ho přece potkat musím. Třeba zrovna cestou do školky. Ve čtvrtek jsem ho kousek zahlídla. Mělo růžový tepláky a bleděmodrý tričko s rozvrkočenou holčičkou. Holčička byla ušmudlaná, protože na ni nejdřív někdo ráno hodinu brečel a v poledne na ni nacákal polívku. Štěstí mělo prsty od fixek a ve vlasech sponku s růžovým sobem. Vběhlo do školkové šatny a řeklo: „Mami, proč seš tady tak brzo?“ Štěstí pak celý odpoledne bezstarostně jezdilo na kolobrndě a dělalo frajera, že do rána vydrží.

V pátek však patrně zaspalo a nechalo jít Mladší do školky samotnou. Třikrát ach jo. Doufám, že se mu to přes víkend rozleží v hlavě a od pondělí se k nám zase přidá!

Šťastný týden všem!

Vaše teta Fily

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ověření *