Pekelně se soustřeď! Vyrob si svoje pexeso

Pekelně se soustřeď! Vyrob si svoje pexeso

Neznám člověka, který by si neprošel obdobím pexesománie. Pexeso je interaktivní hra na velice jednoduchých základech a je ji tedy schopno pochopit i tříleté dítě. Jak to ale s pexesem skutečně je? Odkud se tu vzalo a kdy?

Možná se vám to bude zdát neuvěřitelné, ale historie pexesa je velice dlouhá. Za původem se vydejme do Japonska, kde ji již znali v období Edo. Kai awase, jak se zde této původní hře říká, patří mezi oblíbenou hru japonské šlechty. Ženy si dokonce nosívaly kai awase do manželství jako věno. Hra nečítala kartičky, tak jak známe u pexesa u nás, ale skládala se až z 360 párů mušlí, které byly z vnitřní strany opracované, zdobené zlatem a malované, či decoupované. Je známo, že dostat pár těchto mušlí darem bylo velkým dárkem. Dnes se již vyrábí spíše jako suvenýry a čítají pouhých 54 párů.

Z Japonska tuto hru převzali Angličani, kteří ji pojmenovali Concentration memory, nám z posledních let tolik známé Memory. Odkud se ale vzalo tedy české pexeso? Může za něj televize. Přesněji jeden televizní pořad vysílaný v šedesátých letech na české televizi, jmenoval se Pekelně Se Soustřeď, který byl na principu hledání dvou stejných obrázků. Od něj se pak odvodilo dnes již zažité pexeso. Naše pexesa se tisknou na tvrdý papír a je nutné je rozstříhat na malé čtverečky, obvykle nás příliš nestojí, ale z druhé strany často se ztrácí, krčí se a nevydrží tolik jako zahraniční Memory na lepence. To je zase pro změnu příliš drahé a mít jich doma několik znamená sáhnout hluboko do kapsy.

Proč nezvolit střední cestu, použít trochu invence a vyrobit svým dětem pexeso – memory sami? Vyjde vás na pár korun, můžete jej udělat z vám vyhovujících motivů a můžete jej neustále rozšiřovat, či obměňovat.

Pexeso

Na výrobu pexesa budete potřebovat:
Sudý počet pivních tácků, počet závisí na vás, můžete začít s deseti páry u tříletých a skončit třeba u pětadvaceti a více. Pivní tácky nemusíte shánět po restauracích, nakoukněte do nějakých výtvarných krámků (třeba www.decoupageshop.cz) a můžete si vybrat z několika velikostí a tvarů.

Dalším důležitým prvkem jsou ubrousky. Musíte mít ubrousky se dvěma stejnými motivy krát počet párů karet. Krom nich je dobré si pořídit tolik ubrousků stejných, neutrálních, třeba proužkovaných na vytvoření rubové strany.

A dále budete potřebovat, štětec, nůžky, tužku, lepidlo Herkules, lak, pečící papír, žehličku a případně fix.

Celkové náklady na pexeso srovnatelné s množství originálního Memory mne vyšlo na sto korun.
Do tvoření se mohou zapojit i děti.

Čím začneme?
Začneme určitě tím, že si na stůl roztáhneme nějaký igelit, třeba rozstřižený pytel na odpadky a na něj si rozložíme tácky. Vezmeme lepidlo, kdo má originální lepidlo na decoupage může jím, ale vystačí i obyčejný Herkules a štětcem rovnoměrně natře tácky z jedné strany, krom jednoho. Ten jeden tácek nám poslouží jako šablonka na ubrousky, kam si přemalujeme požadovaný tvar a postupně vystřihneme obrázky i rubové části. Dotřeme poslední tácek. Až karty zaschnou, stejný proces s lepidlem opakujeme i na druhé straně. Po zaschnutí lepidla vezmeme nastříhané ubrousky odstraníme dvě spodní části, pečlivě přiložíme na tácek, zakryjeme pečícím papírem a zažehlíme. V konečné fázi je dobré karty pro prodloužení životnosti zalakovat, buď třeba speciálním lakem ve spreji na decoupage anebo třeba sportakrylem, který má atesty a je pro děti bezpečný. Puntičkáři s velkou trpělivostí mohou na závěr objet hrany pexesa barevným fixem, aby byly kartičky skutečně jako z obchodu.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ověření *