Pavel Brycz – Střídavá péče pro kukačku

Pavel Brycz – Střídavá péče pro kukačku

Nejnovější kniha českého spisovatele Pavla Brycze, který je dětem známý třeba jako autor večerníčků Dětský zvěřinec a Bílá paní na hlídání, vyšla pod názvem Střídavá péče pro kukačku v nakladatelství Mladá fronta. Není to ale titul pro malé čtenáře, spíš pro náctileté nebo jejich rodiče.

Na stránkách knížky se rozehrává příběh plný zvratů a dramat. Manželé Ludvík a Alžběta Kukačkovi se po 16 letech manželství bouřlivě rozvádějí. Kromě majetku a oboustranných výčitek je hlavním tématem péče o dceru Janu. Pomstychtivá matka použije zbraň těžkého kalibru a tvrdí, že Ludvík není Janiným biologickým otcem. Tím jsou zvednuta stavidla dalších událostí…

titulOtec i matka podstoupí testy k určení rodičovství, vyjde najevo, že nejen Ludvík není otcem, ale ani Alžběta není Janinou biologickou matkou! Po úvodním šoku se dává výprava složená z obou „rodičů“, Jany a jejího přítele Olina a matčina právníka na cestu do malého slovenského městečka Dolina zjistit, co se tady před 16 lety o silvestrovské noci vlastně stalo.

Jejich putování je divoké, nevyhnou se dopravní nehodě, do příběhu se připletou spiritističtí senioři, umírající řádová sestra, intrikující personál nemocnice, ale především tajemný profesor Golonka, který zpovzdálí sleduje pátrání celé skupiny.

Být svědkem putování Kukačkových není čtení pro jemné povahy, postavy se vyjadřují nevybíravě, jejich chování není zrovna na jedničku z mravů. Kouření jointů a konzumace alkoholu je běžně na programu. Autor píše protřelým jazykem reklamního textaře, jehož nápady zavádí až k absurdním obrazům. Zdánlivě věrohodné události jsou tak vymknuté z normálu, až se mění v nereálný svět, ve kterém už nikoho nepřekvapí, že se podlí zaměstnanci nadouvají stovkami duchů, kteří se do nich vmáčkli, že na obloze svítí dvě slunce nebo že se hlava umírající jeptišky po sejmutí řetízku zakutálí do kouta.

Jestli se Jana dozví, kdo jsou její „praví“ rodiče, jestli se Kukačkovi skutečně rozvedou nebo jestli budou potrestáni viníci fatální záměny novorozeňat, to jsou otázky, které vás mohou zlákat k přečtení této nové knížky Pavla Brycze.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ověření *