Opatrně s vitamíny!

Opatrně s vitamíny!

Tentokrát trochu odbočíme od povídání o různých nástrahách, které číhají na malé děti. Podíváme se na to, jak mohou ve velkých dávkách uškodit některé vitamíny, což je sice nepříliš častý problém, ale může se dotknout dětí i dospělých.

Na začátek si připomene, že vitamíny se dělí na rozpustné ve vodě a rozpustné v tucích. Do první skupiny řadíme vitamíny skupiny B a vitamín C, H a PP. Kromě jednoho druhu vitamínu B jsou tyto látky z těla snadno vylučovány ledvinami a spíše může hrozit jejich nedostatek. Zajímavé je, že pokud maminky v době těhotenství dodávají tělu velké množství vitaminu C, může organismus novorozence vyžadovat i nadále zvýšený příjem vitamínu, což vede až k projevům jeho nedostatku. Jelikož je vitamín C vlastně kyselina, konkrétně askorbová, může také nadbytek tohoto vitamínu způsobit dočasné zdravotní potíže. Typickým projevem je podráždění žaludeční sliznice, s tím související průjem nebo zvracení, bolest hlavy a nespavost. K těmto problémům může dojít, pokud dopravíme do těla více než jeden gram vitamínu C, přičemž doporučené množství pro dospělého se pohybuje kolem 0,1 gramu.

Závažnější problémy jsou spojené s nadměrným příjmem vitamínů rozpustných v tucích, mezi něž patří A, D, E, K. Tělo má tu schopnost, že dokáže tyto vitamíny ukládat a vystačit s nimi několik měsíců. Například vitamin K si lidské tělo pomocí střevních bakterií vytváří samo, vitamín D se vstřebává ze slunečního záření a je společně s vitaminem A také obsažen v rybím tuku.

Vitamin A se ukládá v játrech a zejména těhotné ženy by se měly vyvarovat nadbytečného příjmu této látky. Ve velkém množství je totiž toxická, tudíž i velmi nebezpečná pro nenarozené miminko, protože se zvyšuje riziko poškození nervového systému. Při nadbytku vitamínu D se porušuje vstřebávání vápníku a fosforu, což může v důsledku vést k silným křečím a následně i k smrti.

Předávkování vitaminem E není tolik nebezpečné jako u ostatních vitamínů rozpustných v tucích. Je tu ovšem úzká souvislost s vitamínem K, kterému velké množství vitaminu E brání vstřebávání, a to zas způsobuje horší srážlivost krve.

Pokud to nebudete přehánět s různými doplňky stravy, nemusíte se těchto problémů bát. Případný nedostatek těchto látek je rozhodně lepší probrat s lékařem, než experimentovat s vlastní léčbou.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ověření *