Očkování miminek

Očkování miminek

Díky očkování vymizela spousta závažných a někdy i smrtelných nemocí, některé nás však stále ohrožují. Vlastně jedinou, ale také nejúčinnější obranou proti nim je právě očkování, což je i naše dnešní téma!

Nejste si jisti, kdy a proti čemu máte své miminko nechat očkovat? S tím by vám měl sice poradit dětský lékař, ale není na škodu, když budete už nějaké základní informace vědět předem.

Jedním z prvních očkování, které novorozence čeká, je vakcína proti tuberkulóze. První „včelku“ od lékaře může dítě dostat ještě v porodnici, očkovat se totiž může už od čtvrtého dne života. Nejzazším termínem je šestý týden života. Památku na tento vpich má v podobě malé kulaté jizvičky většina z nás na levé paži. Někdy se očkování provádí také do levého stehna.

Dalším krokem je takzvaná tuberkulinová zkouška. Ta se někdy dělá už ve dvou letech, a to tehdy, když se po prvním očkování neutvoří jizvička. Jinak se tento test provádí až v jedenácti letech.

Možná si ještě pamatujete, že někdy v páté třídě jste tuto zkoušku také podstoupili, většinou se jí věnovala nějaká volnější hodina ve škole. Pokud si pamatuji (bylo to před deseti lety), tak nás „testovali“ během hudební výchovy, ale nikdo nám dopředu nic nevysvětlil, takže jsme pořádně nevěděli, co se děje. A po skončení se také mlčelo – snad už ve školách funguje osvěta lépe.

Pro jistotu si zkuste se svým potomkem o této věci promluvit. Asi není nejlepší řešení, pokud mu budete některé další lékařské procedury zatajovat, možná se vyhnete nepříjemné plačtivé scéně a mrzuté lékařce, kterou rozrušené dítě kouslo do ruky. (Někdy se ale kousnutí nedá zabránit ani rozumným vysvětlováním… Asi v šesti letech jsem sice mizejícími, ale jinak ostrými mléčnými zuby – a navíc v agónii – rafla zubařku, která mi chtěla vytrhnout stoličku…) Také ale záleží na povaze vašeho prcka, chce to zkrátka vyzkoušet, jestli není lepší moment překvapení…

Ale zpět k tuberkulóze. Pokud je tuberkulinová zkouška negativní, dítě musí být do 14 dnů přeočkováno.

Důležité je, že se povinně očkuje celoplošně, protože se touto nemocí můžeme nakazit i u nás. Polovinu nemocných tvoří cizinci, kteří si nemoc přivezli ze své vlasti, mnoho nemocných je také mezi bezdomovci.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ověření *