Ochraňujte s dětmi životní prostředí

Ochraňujte s dětmi životní prostředí

To, že je nutné ochraňovat životní prostředí, slýcháme ze všech stran. Je třeba, aby to pro nás, ale i pro budoucí generace, byla samozřejmost. Proto k tomu veďte i své děti, a to už od útlého věku.

Budujte ve svých dětech respekt k přírodě

I když se většina dětí dnes méně dostává do přírody, měly by přírodu respektovat a snažit se ji chránit. Pomozte jim poznat přírodu a alespoň sem tam je vezměte na výlet do nějakého hezkého kouta České republiky.

Když poznají, jak krásně může být někde venku u vody, méně pak budou lhostejné ke znečišťování životního prostředí. Pokud přece jen po návratu do „civilizace“ zapomenou na hezkou přírodu, snažte se jim připomínat, že i kvůli takovým „drobným prohřeškům“ jako je odhozený papír na zem, hezkých míst na světě i u nás ubývá. Je nutné k tématu přistupovat s citem a přiměřeně s ohledem na věk dítěte. Rozsáhlé přednášky o dopadu našeho jednání na životní prostředí spíše unudí, než přesvědčí o důležitosti ochrany prostředí, ve kterém žijeme.

Papírky patří do koše

Odmalička by dítě mělo vědět, že odhodit odpadek na zem se nemá. Mělo by to pro něj být samozřejmé stejně jako si vyčistit zuby, naobědvat se nebo chodit do školy. Prohřešky proti přírodě nelze tolerovat omluvou, že vaše ratolest je ještě malá a nemá z toho rozum.

Jak začít vést dítě ke správnému chování v přírodě? Neberte si od cvrčka odpadek, budete-li někde na výletě. Vysvětlete mu, že teď si ho schová do kapsičky či do batůžku, a až dojdete k odpadkovému koši, papírek sám vyhodí.

Uvidíte, že když mu řeknete, že takhle nezpůsobí lesu či parku bolístku a že už je velký kluk (nebo velká holka), který(á) dokáže být ohleduplný(á) k přírodě, bude to pro prcka hra, která ho bude motivovat a směrovat k budoucímu správnému chování k přírodě.

Třídíme odpadky!

Můžete začít třeba tak, že vysvětlíte ratolesti, proč máme kolem domů popelnice různých barev.

A proč si rovnou i s třídění odpadků neudělat hru, která vašeho potomka bude bavit? Nevíte jak? Zkuste třeba na papír namalovat nebo nalepit obrázky plastů, skla, papíru a ostatních odpadků. Potom vystříhejte obrázky různých druhů odpadu. Hrajte si pak s dětmi, odměňujte je za to, když budou vědět, kam jaký odpadek zařadit…Vhodné je samozřejmě tuto hru hned od začátku propojovat s praxí.

Budete-li kreativní, určitě najdete i další způsoby, jak přimět i malé dítě, aby chránilo životní prostředí, ve kterém žije.

Pokud to pojmete formou zábavné hry, bude ho to i bavit a jednou z něho vyroste dospělý jedinec se skutečným respektem k přírodě a všichni víme, že takoví lidé jsou dnes stále víc třeba…

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ověření *