O práci

O práci

Jestli se dá o něčem, co obvykle nepovažujeme za příjemné, říct, že děti to dělají přímo se zápalem, pak je to práce. Nevím, jestli je to proto, že ji dělat nemusejí, nebo že na ně ve společnosti hoblíků, pil, vrtaček a kladívek čeká tolik nebezpečí, ale ty naše tři se do ní vrhají přímo po hlavě. A bezhlavě.

Nejvášnivějším pracantem – to se mu musí nechat – je přes všechnu svou zbrklost a dojemnou nešikovnost M. Řeklo by se, že synáček se potatil, ale na takovou jasnou přímou úměrnost bych nesázel, osobně se do práce nevrhám živelně, ale vždy s rozmyslem a po minimálně několikahodinovém rozjímání a přemítání nad správnou technologií.

Kladný vztah malého M začíná u obecného obdivu ke všelijakému nářadí. Všechny atrapy, které bývají běžnými součástmi dětských hraček a které mají nářadí připomínat, okamžitě odsoudil k zapomnění. Zajímají ho jenom nástroje a přístroje skutečné. Svého času měl v komoře schovanou svou opravdovou pilku, na kterou nedal dopustit. A to, co nemá vlastní, si hrozně rád půjčuje.

Ale nejen to, rád s tím půjčeným nářadím – bez ohledu na to, kolik váží a jestli je schopen ho pořádně uchopit – taky pomáhá. Někdy sice jeho dobrá vůle nekončí zrovna nejlíp – znehodnocením už hotového počínaje a naštěstí drobnými zraněními konče –, ale v takových případech přivolá na pomoc tatínka, aby ohnutý hřebík narovnal, rozlitou barvu setřel nebo pomohl zdolat laťku, kterou nemůže uříznout.

Jako nejvášnivější kutil se M projevuje hlavně na záhonech a v zahrádkách, kde s chutí okopává kytičky, vytrhává plevel (tu a tam jde samozřejmě ven i pěstovaná rostlina) a zalévá. V mistrovství zahradnickém ho předčí snad jen maminka, i když i tu on směle trumfne v nadšení, s jakým k zahradničení přistupuje.

Podobným pracantem je A, která od M okoukává, jak se zdá, všechno – dobré věci i lumpárny. Také ji zaujala všechna ta kladívka, kleště a vruty, které se čas od času povalují po zahradě nebo po domě, když tatínek předstírá práci. A pokud není nářadí po ruce dost, je zle, protože jak A, tak M dávají okázale najevo, že právě oni chtějí právě teď a tady přiložit ručičky k dílu.

J už ze svých impulzivních pracovních etud vyrostla a je poněkud vybíravější. Přece jenom zjistila, že na světě jsou mnohem zábavnější činnosti, než je práce. Zdá se, že je chytrá po tatínkovi. Neznamená to ale, že by nepracovala – i ona má své oblíbené aktivity, kterými při rodinných brigádách přispívá k blahu všech. Také ji baví opečovávat kytičky a třeba poklízet.

A když už se někdy zdá, že jsou zcela zaujati hrou a dětským pinožením, vždy je zaručeně upoutáme vařením. Perou se o stoličky, které jsou v kuchyni k dispozici, jen aby mohli být při tom a kvedlat, míchat, šťouchat a škrabat. Občas je proto opravdu komické dívat se, jak se tři malé sardinky tlačí na malém prostoru a natahují krky a hmatají ke středu kuchyňské linky, aby si z té pro nás dospělé často ne příliš zábavné práce urvali co nejvíc.

 

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ověření *