O nošení dětí do třetice

O nošení dětí do třetice

Minule jsme si pověděli o přednostech nošení dítěte v šátku, dnes se podíváme blíže na další způsoby nošení. Zejména teď v době dovolených určitě oceníte, když se budete moci na výlet vydat s vaším prckem, aniž byste řešili problémy s kočárkem.

Zmiňované šátky sice také unesou batole, ale jelikož je dítě v tomto věku jako malý ďáblík, nošení v šátku by mu mohlo být nepříjemné. Bezpečí a přitom možnost být aktivnější přináší různé klokanky a krosny. Nevýhodou pro nosícího rodiče je hmotnost samotné krosny nebo klokanky, která je kolem 2 kilogramů. Proto je důležité, abyste měli popruhy nastavené přesně a nepřetěžovali svá záda. Klokanku nebo krosnu nesbalíte tak snadno jako šátek, ale stále vám tato nosítka zajistí snadnější pohyblivost než kočárek.

A jaký je rozdíl mezi klokankou a krosnou? V klokance může být dítě čelem k nosiči nebo může koukat dopředu, vždy je ale v blízkém kontaktu s rodičem. Dítko v krosně se dívá vždy vpřed a je více „samo“, protože nemá oční kontakt s rodičem, což může některým dětem vadit. U klokanky je zase zrádné to, že při dlouhodobém nošení dítěte ve špatné poloze se mohou poškodit jeho kyčle. Pás mezi nožičkami musí být proto dostatečně široký, aby dolní končetiny nevisely dolů. Klokanka je také větší zátěží pro záda rodiče-nosiče, protože váha dítěte namáhá především trapézové svaly a svádí k hrbení zad. Na výlety je proto vhodnější krosna, která je sice sama o sobě těžší, ale váhu dítěte rozloží lépe než klokanka. Výhodou krosniček bývá i stříška proti sluníčku a malé kapsičky, které schovají třeba telefon nebo kapesníčky.

Alternativou těchto nosítek jsou různá tradiční asijská nosítka (například čínská), která umožňují nosit dítě vepředu i na zádech. Jejich ceny se pohybují na podobné úrovni jako krosny nebo klokanky, zpravidla ale bývá jejich použití omezené váhou dítěte.

Při nákupu nosítka mějte s sebou svého potomka, třeba abyste vyzkoušeli šířku „mezinožičkového“ pásu u klokanky, nebo si nechali od prodávajícího poradit se správným posezem dítěte. Ať už se rozhodnete pro šátek, krosničku nebo jiné nosítko, užívejte si se svým prckem radost z volného pohybu!

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ověření *