Německé Velikonoce se zajícem, liškou, čápem a kohoutem

Německé Velikonoce se zajícem, liškou, čápem a kohoutem

Dle nadpisu by snad mnozí usoudili, že se v dnešním povídání budeme oddávat nějakým poučným bajkám. Ó nikoli. Jen jsme ve velikonočním cestování dorazili do Německa.

Ve většině Německa je symbolem velikonoc zajíček, který schovává vajíčka a jiné sladkosti venku, kde si je pak děti vypátrají. Tato teorie se traduje už od druhé poloviny sedmnáctého století. Ovšem není tomu tak na celém území. Například ve Vestfálsku střídá zajíčka velikonoční liška. Někdo z vás by si možná vzpomněl, že i u nás (střední Čechy) kdysi taky roznášela velikonoční nadílku. V jiných německých končinách, například v Bavorsku, se zase setkáváme s postavou velikonočního kohouta a velikonoční čáp má službu zase v Durynsku.

Nadílka na děti čeká na Velikonoční pondělí. Většina z dítek si pro tento účel vyrobí den předem hnízda ze slámy a ta pak umístí na zahradě. Krom nálezu cukrovinek je zvykem si v tento den vyměňovat drobné dárečky stylově zabalené jako vajíčko. Této tradice více než úspěšně využila i nám důvěrně známá firma Kinder.

Velikonoční atmosféru dokreslují v Německu vejci odekorované stromky a keře na zahradách i ulicích a velikonoční trhy. Hezkou tradicí jsou velikonoční kašny. Zdobení kašen barevnými vejci a kraslicemi se věnují hlavně v Bavorsku, kde se tento zvyk traduje už od počátku dvacátého století. Symbolický odchod zimy a příchod teplého jara je podpořen velkými velikonočními táboráky. Velikonoční ohně jsou příjemnou společenskou událostí, kvůli které si mnoho rodin rádo schová vánoční stromeček. Jakmile se uschlé stromky nahromadí a zapálí, učiní tím pomyslnou tečku za zimou.

Kromě dostatku čokoládek a pamlsků by se našim dětem na německých velikonocích jistě líbilo i to, že k nim patří dvoutýdenní prázdniny. Ty jim sice zařídit nemůžeme, ale mohli bychom jim dopřát alespoň hru, kterou si německá dítka velikonoce zpříjemňují. Hra se jmenuje „Čokoládová pusa“. Podstatou hry je sníst co nejvíc čokoládových bonbonů tak rychle, aby je ostatní nestihli rozmazat pojídači po obličeji. Vítězí pochopitelně ten, který si zachová co nejčistší obličej při co největším počtu spořádaných dobrůtek.

A jestli ještě nejste přeslazení, můžete si zkusit upéct Německý velikonoční dort.

Německý velikonoční dort

Korpus:

6 vajec
150 g cukru moučka
1 vanilkový cukr
Kůra z 1 citronu – nastrouhaná
100 g hrubé mouky
100 g solamylu
1 lžička prášku do pečiva

Postup:

Žloutky, cukr, vanilkový cukr a citronovou kůru ušlehejte. Přimíchejte mouku, prášek do pečiva a solamyl. Vložte do formy (ideálně ve tvaru zajíčka) a pečte v předehřáté troubě cca 35 min.

Náplň + zdobení:

4 plátky bílé želatiny
4 lžičky instantní kávy
50 g cukru moučka
1 l smetany na šlehání
50 g nastrouhané čokolády
8 lžic vaječného likéru
100 g mandlí nakrájených na plátky
1 vanilkový cukr
(trocha kakaa)

Postup:

Želatinu rozpusťte v horké vodě (cca dvou lžičkách). Přidejte ji do cukru ušlehaného s 600 ml smetany. Výsledek rozdělte na dva díly. Do první poloviny přidejte čokoládu a kávu, do druhé poloviny přimíchejte 4 lžíce vaječného likéru.

Rozkrojte upečený korpus na tři části. Spodní část potřete kávovo-čokoládovým krémem, druhou likérovým krémem.

Zbylých 400 ml smetany ušlehejte s vanilkovým cukrem. Pomocí cukrářského sáčku ozdobte vršek dortu kroužky ze smetany, jejich vnitřek vyplňte zbylým likérem. Mandle opražte a přitlačte k okraji dortu.

Kdo nemá formu ve tvaru zajíčka a upeče klasický kulatý dort, může si vyrobit papírovou šablonu – zajíčka, přiložit ji doprostřed vrchní části dortu a vysypat ji kakaem. (Krémové kroužky se pak dělají jen po obvodu.)

Příjemné mlsání a brzy na shledanou.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ověření *