Nebezpečí pro nejmenší: kosmetika

Nebezpečí pro nejmenší: kosmetika

Některé nástrahy našich domovů jsme si již v minulých povídáních odkryli, ovšem zamčením skříňky s čistidly či s léky jsme ještě domov bezpečným neudělali. Stále zůstává spousta předmětů , jejichž umístění bychom neměli podcenit. Tentokrát se proto podíváme na kosmetiku.

Kosmetika neobsahuje žádné jedovaté látky, jinak bychom ji nemohli běžně používat, ovšem některé látky jsou po požití pro tělo i tak nebezpečné.

První velkou skupinou jsou přípravky, které obsahují alkohol. Ten je pro malé děti nebezpečný v jakékoli formě, protože u nich i malé množství způsobí otravu. Alkohol je obsažen hlavně v parfémech, v čistících pleťových vodách a vodách po holení. Žádný z těchto kosmetických přípravků není chuťově přitažlivý, naopak jsou všechny velmi palčivé, malé děti jich proto obvykle nevypijí velké množství. Ovšem i jeden lok z lahvičky může způsobit zažívací potíže, zejména průjem. Stejně jako v případě požití žíravin platí, že se nesmí vyvolávat zvracení a ani se nepodává živočišné uhlí. Jako první pomoc postačí vypláchnout ústa a dát vypít trochu sladkého čaje.

Druhou skupinou kosmetických přípravků jsou ty, které neobsahují alkohol. Jsou většinou založeny na olejové bázi nebo obsahují nejedovaté saponáty.

U všech druhů kosmetiky s olejovým základem představuje největší nebezpečí vdechnutí mastných částeček do plic, které vede k těžkým zánětům. Po požití krémů, pleťových mlék, nebo rtěnek proto nevyvolávejte zvracení, je lepší podat živočišné uhlí a počkat, zda se dostaví průjem. Potom je zvláště u nejmenších dětí vhodné navštívit lékaře, protože i průjem může být pro kojence a batolata nebezpečný.

V koupelně mohou být dětským ručkám dostupné také šampony a sprchové gely, které obsahují již zmíněné saponáty. Vyzvracení se opět nedoporučuje kvůli možnému vdechnutí pěny a vzniku plicního zánětu, pomoci může naopak zapití trochou vody.

Mohlo by se také stát, že dítě okouše mýdlo. Ani jádrová ani toaletní mýdla nejsou jedovatá, jsou jen lehce zásaditá, takže bezprostředně po takové nehodě stačí podat vodu nebo čaj.

Chuťově přitažlivé bývají zubní pasty, zejména ty dětské s ovocnými příchutěmi. Jejich požití jen podráždí žaludek a způsobí zažívací potíže, takže se nemusíte žádných závažných následků obávat.

V ostatních případech ovšem vždy jeďte k lékaři, který případně učiní další potřebná opatření.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ověření *