Na kola!

Na kola!

Máte doma malou cyklistku nebo malého cyklistu? Nebo je prostě váš potomek neudržitelná kopa energie se soutěživým duchem? Pak byste ho mohli zkusit směřovat k cyklistice a nechat ho vyzkoušet zajet pár závodů. Jestli se vám tato myšlenka zamlouvá, čtěte dál!

V České republice funguje Sdružení amatérských cyklistů, pod jehož hlavičkou se koná celkem šest regionálních sérií závodů. Závodů pro dospělé je během sezóny kolem patnácti, ale myslí se i na nejmenší závodníky. Pro děti do deseti let je jich poskrovnu, ale pro závodníčky deseti až patnáctileté se toho najde více.

Pro ty nejmenší se většinou vymyslí nějaký okruh, který si párkrát objedou, nebývají to víc jak dva kilometry. Samozřejmě záleží na pořadateli, jestli je ochotný se věnovat i malým cyklistům, je to přeci jen práce navíc a ne všude se dá najít bezpečná trasa bez aut.
Mám zkušenost ze Severočeské amatérské ligy, kde se dětské závody pořádají celkem často, a vždycky se na startu objeví pár špuntů, kteří s nadšením bojují o přízeň diváků a sladkou odměnu. Otrlejší cyklisté a cyklistky už jezdí sami, ale není ostuda, když s nimi závod objede maminka nebo tatínek.

Kola
Většina dětí, které se postaví na start, mívá také závodícího rodiče (převažují tatínkové). Vůbec ale nevadí, když sami nezávodíte. Pokud se vaše cyklistické mláďátko pro závody nadchne, zkuste ho přihlásit do místního týmu. Bude to pro něj dobrá motivace, a i když z něj nebude vrcholový sportovec, zažije určitě spoustu radostných okamžiků.

Kola
Na vás je, abyste zvážili, jestli nebude nutné koupit nové kolo, a pořídili správné oblečení. Osmileté dítě sice nepotřebuje cyklistické tretry, stačí pevné sportovní botky, ale cyklistické kalhoty a dres jsou skoro povinností. Samozřejmostí je přilba, jejíž nákup nepodceňte. Přilba musí dobře sedět, nekupujte ji jen pro okrasu. Jestli v tomto ohledu tápete, okoukněte, co mají ostatní děti na závodech, nebo se rovnou zeptejte jejich rodičů.

Cyklistická sezóna v těchto dnech končí, ale současně začínají přípravy na novou. Závody se opět rozběhnou v dubnu, takže je spoustu času se rozhodnout. Kolo ale ještě na zimu neukládejte a vyjeďte si do přírody, dokud je teplo!

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ověření *