Stává se vám, že váš cvrček doma s vámi normálně komunikuje, ale ve školce či ve škole si stěžují, že neřekne ani slovo? Nemohou tam vaše dítě za žádnou cenu donutit k mluvení? Třeba zrovna vaše ratolest trpí mutismem!
Co si představit pod pojmem „mutismus“? Jde o ztrátu schopnosti mluvit, a to na neurotickém či psychotickém podkladu.
U dětí se často objevuje selektivní mutismus. To znamená, že dítě mluví jen někde. Jinde ho k hovoru zkrátka nedonutíte!
Většinou mluví doma nebo mezi lidmi, které dobře zná, ale v prostředí, které je mu cizí, zarytě mlčí.
Tato porucha častěji postihuje holčičky a je vázána na předškolní a školní věk.
Nejčastěji se mutismus projeví ve školce, protože mateřská škola bývá prvním sociálním prostředí, kde je dítě bez svých blízkých.
Co s tím?
Máte předtuchu, že by váš chlapeček či vaše holčička mohli trpět právě touto poruchou?
Jak ji odhalit? Neváhejte a zajděte do pedagogicko-psychologické poradny, kde určí diagnózu a poradí vám co dělat. Potvrdí-li se váš předpoklad, uvědomte si, že následující období pro vaše dítě nebude jednoduché.
Bude potřebovat velmi citlivý přístup a mnoho trpělivosti. Této poruchy se bude zbavovat jen pozvolna.
Speciální pedagog vám pravděpodobně doporučí logopedickou péči, kterou rozhodně nepodceňujte! Chcete přece svému potomkovi pomoci!
Dalším krokem je seznámení mateřské školky či školy s diagnózou vašeho dítěte. Měli by být s touto problematikou seznámeni a vědět, jak k dítěti přistupovat.
Nejhorší, co můžete udělat, je nutit dítě mluvit ve chvíli, kdy se na to necítí a mluvit se mu nechce. Nezkoušejte to! Bylo by to jen horší. Vaše dítko musí mít pocit, že na něj není vyvíjen nátlak a že když mu není do řeči, tak mluvit nemusí. To mu paradoxně rozváže jazyk. Musíte se však připravit na to, že mu to nějaký čas potrvá.
Věnujte dostatek prostoru tomu, abyste svému dítěti pomohli! Času a trpělivosti budete skutečně potřebovat hodně.
Pamatujte si, že jen s vaší pomocí se může postupně zbavovat této poruchy!
Add Comment