Miminka v šátku

Miminka v šátku

Dneska se vrátíme k tématu nošení malých dětí. Na ulicích přibývají maminky a tatínkové s potomkem „připevněným“ na zádech nebo na břiše a hrudníku a většinou se nosiči i jejich prckové tváří spokojeně. Pokud k rodičům-nosičům ještě nepatříte a chtěli byste, přečtěte si následující řádky!

Pro novorozence a kojence jsou vhodné šátky, protože dítě ještě nemá dostatečně vyvinutou páteř a neudrží samo hlavičku. Alternativní nošení miminek se sice rozmáhá, ale jistě je spoustu rodičů (i budoucích), kteří mají o šátcích jen nejasné představy a informace shánějí po kamarádech a známých.

Jak takový šátek vypadá? Je těžké ho správně uvázat? Kde šátek seženu? Na tyto a další otázky se pokusíme nalézt odpovědi!

Šátek na nošení miminek je asi 70 centimetrů široký a až 5 metrů dlouhý. Délku šátku vybíráme podle velikosti postavy nosiče, drobnější maminka si vystačí se šátkem čtyřmetrovým, pokud ale bude chtít nosit miminko i dvoumetrový tatínek, je lepší koupit rovnou větší šátek.

Délka šátku je také důležitá při střídání různých úvazů. Výrobci doporučují úvazy zvané například kolíbka (která má více variant), kříž, kapsa, klokanka, koník a krosnička. Nemusíte se bát, že se do šátku jenom zamotáte a úvaz se vám nebude dařit. Zpočátku to sice chce trénovat, a nejlépe s velkou panenkou či plyšákem, abyste dítě neunavovali dlouhými pokusy. Pokud se přece jen obáváte, že vám návody výrobce nebo z internetu nestačí, obraťte se na nejbližší mateřské centrum. Kurzy vázání šátků se pravidelně pořádají v Praze a Brně, ale určitě najdete pomoc i ve svém okolí. Šátky se prodávají ve specializovaných internetových obchodech, ale pořídit se dají i v kamenných obchodech. Jejich cena je relativně vysoká, od 1 do 3 tisíc korun, ale určitě to není zbytečná investice. Najdete pro ně i další využití, třeba jako přebalovací podložku a díky velké nosnosti (asi 80 kg) můžete ze šátku vytvořit houpací sít. Hlavní výhodou šátku je ovšem samozřejmě to, že vám umožní mít děťátko tak blízko u sebe, že bude cítit váš dech a tlukot srdce, což působí kladně jak na jeho aktuální náladu, tak ovlivňuje jeho psychiku do budoucna.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ověření *