Lenka Rožnovská: Já, Eliška Přemyslová

Lenka Rožnovská: Já, Eliška Přemyslová

titulŠkolačka Eliška Přemyslová přišla ke svému jménu díky historii milujícímu tatínkovi a není v tom sama, protože mladší bráška se samozřejmě jmenuje Otakar. Její život má ale daleko k osudům české královny ze 14. století. A stejně je na tom i její nejlepší kamarádka Karolína Tmavá, jejíž jméno tak nápadně připomíná spisovatelku venkovských románů z 19. století Karolínu Světlou.

A podobných zmínek z české historie a umění nebo i matematických úloh je ve vyprávění o dvou kamarádkách celá řada. Ale nemyslete si, že budete číst nějaké učené pojednání, právě naopak. Eliška s Kájou jsou obyčejné holky a mají své obyčejné starosti doma i ve škole. Největší jim však připraví třídní šprt Štěpán, když spolužačku Aničku, která nechtěně jela v autobuse „načerno“, nahlásil řidiči a ten jí dal pokutu tisíc korun. Aniččina rodina má hodně daleko k blahobytu, takže to je pro malou křehkou slečnu velká rána.

Na její stranu se ale postaví právě Eliška s Kájou a v rámci svých možností a schopností se snaží peníze pro Aničku nějakým způsobem vydělat – hlídají malého brášku nebo třeba myjí auta. Je to ale úkol nad jejich síly, tak vymyslí alespoň pomstu Štěpánovi.

Od plánů na krutou odplatu je však odradí MLČ, což je zkratka pro Mgr. Ladislava Čikla, tedy jejich třídního učitele. Dostane se jim rady, aby samolibého Štěpána porazily v třídní soutěži v matematice. Kája se začne svědomitě učit a skutečně se se Štěpánem probojuje do finále. Souboj vyvrcholí dvěma matematickými otázkami, které si soupeři vzájemně položí. Jak asi dopadne závěrečný duel?

Vtipně napsané příhody dnešních dětí doprovázené veselými obrázky Mirka Vostrého si můžete přečíst v knížce Já, Eliška Přemyslová, kterou vydalo nakladatelství Grada a je vhodná pro děti od 9 let.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Hvězdičkou označené položky jsou povinné.

Ověření *