Látkové pleny se vrací!

Látkové pleny se vrací!

Jak jsem v minulém článku slíbila, povíme si tentokrát o látkových plenkách a o výhodách a nevýhodách s nimi spojených.

Na úvod si hned ujasníme, o jakých látkových plenkách bude řeč. Na mysli vám totiž možná vytanou bílé čtvercové plenky, které se vyvařují a žehlí, což je v dnešní uspěchané době dost nepraktické. Moderním následovníkem ve tvaru jednorázových plen jsou látkové pleny vyráběné z přírodních materiálů, které vyžadují minimum péče. Látkové pleny u nás získávají velkou oblibu, ovšem stále se o nich příliš neví, což je škoda. V kamenných obchodech na ně jen tak nenarazíte, ovšem internetových obchůdků i stránek přinášejících rady ohledně používání plenek jsou spousty, stačí jen vědět, co hledat.

Ještě než si ale ukážeme, jak vypadá výbavička látkových plenek, je namístě říci, v čem jsou látkové plíny lepší než jednorázové a v čem naopak relativně pokulhávají.

Nákup výbavičky si žádá poměrně velkou jednorázovou investici a také to, abyste se v nabídce trochu orientovali a nekoupili něco zbytečného, můžete třeba využít některé připravené sady plenek nebo se poradit přímo s prodejcem.
Plínky mají docela velký objem, tudíž i zabalený zadeček je pěkně naducaný, což je nutné řešit větším oblečením. Velikost plínek je také trochu omezující při delším pobytu mimo domov, řešením je větší zavazadlo, nebo dočasný přechod na jednorázové plínky. Problém může nastat, pokud má někdo miminko poprvé na hlídání. Přebalení je sice snadné, ale i tak je lépe vše v klidu vysvětlit a ukázat.
V době mezi praním je nutné plínky někde uschovat, někdo volí metodu „na sucho“, někdo plínky namáčí. Důležité je mít velký kýbl s víkem a nějaký vonný a současně desinfekční prostředek, který se k plínkám kápne (např. tea tree oil). V domácích podmínkách je to snadné, při pobytu mimo domov pak nezbývá než mít nádobu s sebou, nebo se krátkodobě smířit s jednorázovkami.

A co mluví ve prospěch látkových plen?
Pro mnoho lidí je hlavní to, že látkové plíny jsou ekologické, protože se na skládce rozloží během několika měsíců. Jednorázovky zmizí až za několik set let, a přitom každé miminko vyprodukuje zhruba tunu odpadu. Jen pro představu, kdyby se loni každá druhá novopečená maminka rozhodla používat látkové pleny, ušetřilo by se tím za rok kolem 57 tisíc tun odpadu, což jistě není zanedbatelné číslo.

Nespornou výhodou je finanční úspora. Zatímco jednorázovky spolknou zhruba celkem třicet tisíc, látkové pleny vyjdou o několik tisíc levněji, záleží na vybraném plenkovém systému. Úspora se dále zvětšuje, pokud plenky využije i další dítě, což je celkem běžná praxe.

Častým argumentem proti návratu k látkovým plenám je časová náročnost. Jak ale vyplývá z vášnivých diskusí zasvěcených maminek a tatínků, všechna práce kolem plínek (hodit do pračky, vyndat, pověsit a složit) zabere při praní každý třetí den asi hodinu týdně! S praním souvisí další odmítavá slova „nezasvěcených“, ti namítají, že všechnu snahu o ekologičnost kazí velká spotřeba vody a pracího prášku. Stejně jako si některé maminky spočítaly pečlivě všechny minuty, které tráví při manipulaci s plínami, našly se i takové, které propočítaly množství vody, elektřiny a spotřebovaných pracích prostředků. Látkové plínky z toho opět vyšly dobře, přesná čísla jsou k nalezení na mnoha internetových diskusích.

Nutno dodat, že asi málokdo pere látkové plíny v obyčejném prášku, obvyklým prostředkem je podomácku vyráběný „jelení sliz“, což je nastrouhané mýdlo s jelenem smíchané se sodou a vodou. Alternativou jsou pak různé ekologické prostředky, které zpravidla nabízí i prodejci látkových plínek.

Příště si představíme konkrétní druhy látkových plenek a řekneme si o nich to nejdůležitější.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ověření *