Látkové plenky II.

Látkové plenky II.

Minulé povídání jsme věnovali látkovým plenkám, a dnes naše téma nebude jiné. Podíváme se na další typy látkových plenek a povíme si o jejich přednostech a nedostatcích.

Na začátek zmíníme jeden druh plenek, který se trochu vymyká všem ostatním. Ušetří nám totiž hodně práce, pokud se chceme vyhnout právě vymýšlení kombinací plínek. Můžeme zvolit kalhotkové plenky „2 v 1“, které spojují svrchní kalhotky, plenku a ještě vkládací plenečku. Svrchní kalhotky jsou nepropustné, ale samotná plenka se vyrábí z přírodních materiálů, aby byla příjemná na dotek. Oceníte je zejména při přebalování mimo domov a zavděk jimi vezmou i lidé, kteří vám budou miminko hlídat a s několika vrstvami látkových plen by si neporadili tak snadno.

Ostatní plenky jsou buď čtvercové, nebo obdélníkové, takže si žádají větší zručnost při přebalování. Většinou se přes ně dávají svrchní kalhotky, protože samotná plenka nedokáže zcela ochránit oblečení při počůrání nebo pokakání. Plenky se nejčastěji vyrábí z bavlny, bambusového nebo klasického froté.

Vícevrstvé plenky tvoří několik vrstev látky našitých na sobě, nejvíce vrstev je samozřejmě uprostřed plenky, aby se zvýšila savost. Postup při přebalování se liší podle výrobce plenky, ale není to nic složitého. Výhodou vícevrstvých plenek je v porovnání s kalhotkovými plenkami jejich cena a také kratší doba schnutí.

Další variantou jsou čtvercové plenky z froté, které velmi dobře sají, rychle schnou a jsou také levnější než kalhotkové plenky. Plenky z bambusového froté jsou navíc přirozeně antibakteriální, ale na rozdíl od bavlny snesou praní jen při nízkých teplotách, jinak se srazí. Froté plenky nemusí sloužit jen původnímu účelu, ale můžete je používat i jako ručník či žínku, což je vzhledem k jejich ceně poměrně výhodné.
K těm levnějším výrobkům patří také zavazovací plenky, které jsou z bavlněného úpletu. Jak vyplývá z názvu, plenky se zavazují pomocí šňůrek, takže docela dobře drží.

Aby byl výčet plenek kompletní, zbývá ještě zmínit speciální kalhotky na plavání. Jsou to vlastně takové plenkové kalhotky do vody, svrchní vrstva je vodotěsná, ale vnitřek tvoří bavlna. Kalhotky jsou díky tomu nepropustné a můžete se s nimi bez obav vydat na plavání!

Tím uzavíráme naše čtyřdílné povídání o plenkách, a příště si povíme o tom, jak může miminko vyrůstat i bez plenek.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ověření *