„Budeš mít bratříčka nebo sestřičku.“ Chystáte se právě tuhle větu říct svému potomkovi? Počítejte však s tím, že až se vám miminko skutečně narodí, prvorozené dítě s vámi nemusí sdílet radost. Pojďme si něco povědět o sourozenecké žárlivosti.
Žárlivost na mladšího sourozence se dá pochopit. Malému miminku budete muset věnovat velkou péči, a tak snadno v dětské hlavičce vašeho prvorozeného potomka vznikne představa, že je to na úkor lásky k němu. Bude si myslet, že je v rodině navíc a že teď už budete mít rádi jen to „ubrečené mimino“.
Co s tím? Především byste si měli s dítětem o miminku promluvit a připravit ho na novou situaci. Proberte s ním fakt, že jeho malý sourozenec zabere hodně času, protože každý malý človíček ze začátku nic neumí a musí se to teprve všechno naučit.
Bylo by dobré, kdybyste mu vyprávěli o jeho miminkovském období a vysvětlili mu, že jste mu také věnovali velkou péči, díky které dnes umí spoustu věcí.
Nevnucujte však dítěti představu, že mu pořizujete bratříčka a sestřičku, s kterým si bude hrát a z kterého bude nadšený. Dítě potom bývá zklamané, cítí se podvedené a navíc se u něj může objevit pocit, že velkou část viny na tom nese i on. „Vždyť rodiče jsou z toho malého tvorečka tak nadšený, proč se tedy mě nezamlouvá?“ I takovéhle otázky si děti kladou. Raději mu rovnou řekněte, že ze začátku to bude s miminkem těžké a že teprve až za delší dobu si s ním bude moci hrát.
Spousta rodičů dělá tu chybu, že přenášejí své povinnosti na starší dítě. Většinou to nedělají s úmyslem vyhnout se své zodpovědnosti, spíše jde o snahu vtáhnout ho do víru dění.
Pokud dítě chce pomoci rodičům a uvědomuje si tak, že je starší a rozumnější, a proto má i nějakou zodpovědnost, je to bez problému. Ale nikdy do toho své dítě nenuťte! Může se cítit ještě více ukřivděné a bude přemýšlet o tom, jak k tomu přijde, že vy se zajímáte více o miminko a ono samo má navíc ještě mnohem méně času na hraní. Starší dítě by mělo mít nějaké výhody, které vyplývají z jeho věkového náskoku. Dovolte mu třeba se déle koukat na televizi, chodit později spát apod. Všímejte si jeho potřeb. Minimalizujte jeho pocity spojené s myšlenkou, že se ocitlo na vedlejší koleji. Nikdy si nesmí myslet, že nový člen rodiny je náhrada za něj! Pozor: U staršího sourozence se můžou také v tomto období objevovat různé poruchy – např. pomočování se, ztráta chuti k jídlu. Může také začít vyhledávat konflikty – nejsou výjimečné případy, kdy se dokonce snaží ublížit mladšímu sourozenci.
Dobře se připravte na období, kdy si bude muset vaše dítě zvykat na dalšího potomka, a snažte se ho v tomto období podpořit a pomoci mu. Pravděpodobně k žárlivosti dojde a vy tomu nijak nezabráníte. Zamezte alespoň tomu, aby se vaší vinou tato vlastnost u dítěte prohlubovala.
Nevyčítejte dítěti jeho žárlivost. Snažte se ho pochopit. Vždyť prvorozené dítě doteď bylo zvyklé, že se všechna pozornost točila jen kolem něj, a najednou je to všechno jinak. Dejte mu čas, aby nové okolnosti vstřebalo!
Add Comment