Když prvňáček začne nenávidět školu… – 1. část

Když prvňáček začne nenávidět školu… – 1. část

Máte doma prvňáčka? Jaký má vztah ke škole? Líbí se mu tam? Že mu škola k srdci moc nepřirostla? Proč?

Začínají první povinnosti…

Drtivá většina dětí se do první třídy těší. Čeká je nový život, noví kamarádi, nové zážitky… Pravděpodobně si ani váš prvňáček neuvědomil, že s tím se také objevují první starosti a první zodpovědnost.

Uplynuly dva měsíce školního roku. Jak váš potomek ke škole přistupuje nyní? Není už tolik nadšený? Chodí nerad do školy? Čím je to způsobené a co se s tím dá dělat?

Proč některé děti nerady chodí do školy?

Některým dětem nadšení ze školy zůstává, u jiných opadne. Pojďme si povědět alespoň o základních příčinách nechuti ke škole:

Horší adaptace: Váš potomek byl doteď zvyklý pouze na hru. Některým dětičkám trvá déle, než si zvyknou na režim spjatý se školou – psaní úkolu, 45minutové hodiny, vstřebávání informací… Buďte trpěliví, většina dětí počáteční problémy překoná a zvykne si. Jak tomu pomoci? Zpříjemněte svému broučkovi učení. Vyrobte mu třeba kartičky s čísly či se s ním učte jinou hravou formou. Inspirací vám mohou být četné publikace, které jsou běžně k dostání na trhu.

Neúspěch: Dítě, které nezažívá úspěch, ztrácí motivaci a s ní i chuť se vzdělávat. Co s tím? Nejdříve zjistěte, proč je váš potomek neúspěšný. Můžete se poradit i s jeho učitelkou. Příčinou může být porucha učení, porucha chování, hyperaktivita…Máte-li vy či pedagog podezření na jednu z těchto poruch, měl by být školáček vyšetřen v pedagogicko-psychologické poradně.

Má vaše dítě skutečně nižší intelekt? Zajistěte, aby dosahovalo úspěchu v nějaké mimoškolní činnosti, např. ve sportu. V opačném případě hrozí, že později začne trpět pocity méněcennosti. V tomhle by vám také měl pomoci vyučující. Důležité je, aby uměl ocenit snahu dítěte a aby dokázal slabšího žáka pochválit třeba jen za drobnou znalost. I tak méně nadanému školákovi pomůže k tomu, aby se mu nezprotivila škola.

Chyby ze strany pedagoga: Ne každý pedagog je značka ideál! Bohužel se někteří z nich stále ještě dopouští mnoha chyb. Mezi nejčastější patří chyba prvního dojmu. Znamená to, že učitel si zaškatulkuje žáka hned ze začátku a podle toho k němu přistupuje. Přitom škatulka vůbec nemusí odpovídat skutečnosti. V tomto případě je vhodná domluva s učitelem. Nebojte se ho zeptat na jeho názor a na to, jakými fakty je jeho úsudek podložen. V nejhorším případě dítě nechte přeřadit do jiné třídy. Těžko se vašemu dítěti bude dobře pracovat pod vedením pedagoga, který ho sráží.

Neoblíbenost žáka ve třídě: I když vy si třeba nedokážete připustit, že by váš miláček mohl být neoblíbený, neznamená to, že se to nestane. Malé děti dokážou být kruté a někdy stačí jen málo, aby se stal někdo outsider třídy, a odtud už je jen krůček k šikaně. Tomu zabraňte! Měli byste vědět, jak si dítě stojí ve třídě a jak se snáší s ostatními dětmi. Proto se ho pravidelně ptejte na jeho nové kamarády!

Vyjmenovali jsme si základní problémy, které malého školáčka mohou přimět zanevřít na školu. Někdy se pro něj vzdělávání stává doslova noční můrou! Jak se to projevuje a jak můžete svému potomkovi pomoci? O tom si povíme v druhé části tohoto článku.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ověření *