Nemůžete v noci spát, protože musíte běhat k vašemu dítěti, které vás v noci budí svým křikem? Brečí a vám se ho nedaří uklidnit? Spánek není vždy jen bezstarostným výletem do světa snů a zvláště malé děti často mohou mít problémy s nočními děsy či nočními můrami.
Jste-li rodiči, je velmi pravděpodobné, že jste zažili nebo zažijete noční můru svého dítěte. Méně často se objevují noční děsy, která vás mohou vyděsit, a proto je dobré o nich něco vědět.
Noční děsy
Prožije-li dítě noční děs, rodiče to zpravidla vyvede z míry. Není se čemu divit. Projevy jsou totiž velmi silné. Dítě v noci (nejčastěji brzy po usnutí) začne křičet, třást se a někdy je až hysterické. Srdeční tep často vyskakuje až na 200 úderů za minutu, dítě je úzkostné a jeho pohyby jsou chaotické.
Na dotazy neodpovídá a zdá se, že není zcela při smyslech. Nepoznává vás a je dezorientované časem i prostorem. Navíc se vám nedaří uklidnit ho. Tento stav většinou netrvá déle než 10 minut. Poté usne a ráno o ničem neví. Někdy se prožité hrůzy zachovávají, ale jen jako vybledlé vzpomínky.
Jelikož si dítě nic nepamatuje, je zbytečné s ním samotné noční děsy rozebírat nebo se snažit zjistit, co se dítěti zdálo. Noční děs totiž není způsoben zlým snem, jak se mnoho rodičů mylně domnívá. Vlastně vůbec nejde o sny. Jedná se o dočasnou nervovou poruchu.
Ale neděste se! Pokud se noční děs objevuje jen ojediněle, pak si s tím nelámejte hlavu.
Má-li dítě tyto stavy častěji, můžete to být reakce na stres či nějakou zátěž. V tomto případě je dobré si s dítětem promluvit a zjistit, jestli ho něco netrápí.
Nejste-li úspěšní, zkuste vyhledat psychologa. Ve většině případech to ale není nutné.
Nočními děsy nejčastěji trpí děti, zejména od 4 do 12 let. Časem většinou vymizí samy od sebe a to zpravidla nejpozději v adolescentním věku.
Noční můry
Noční můry jsou u dětí častější a většinou vás reakce na ně tolik nevyleká.. Na rozdíl od nočních děsů jde skutečně o špatný sen. Reakce není tak prudká, dítě se dá mnohem snadněji uklidnit a přivést k plnému vědomí. Vaše ratolest vás pozná a uvědomí si, že šlo jen o zlý sen.
Na noční můru se nevyskytuje amnézie, takže si dítě ráno všechno pamatuje.
Opět platí, že pokud se noční můry objevují příliš často, může to být způsobeno stresem, psychickou zátěží nebo strachem z něčeho.
Noční můry a noční děsy se čas od času zkrátka vyskytují a není třeba se jich nějak obzvlášť děsit! Především dbejte na to, aby vaše dítě usínalo v klidu. Není vhodné, aby se těsně před spánkem nějak rozrušovalo. Proto se také nedoporučuje nechávat ratolest dívat se těsně před spaním na nějaký film, který může nahánět hrůzu.
Naopak čtení pohádky může být velmi uklidňující! Dítě usíná s myšlenkou, že jste v pokoji s ním, a navíc ještě poslouchá příběh, který ho zavádí do světa fantazijních představ, které se kladně promítají do jeho snů.
Add Comment