Kdo to byl sv. Valentýn?

Kdo to byl sv. Valentýn?

Blíží se den sv. Valentýna, tedy 14. 2. – čas lásky, který můžete pojmout různě. Zkuste do něj zapojit i vašeho potomka! Obraťte svou lásku k němu a snažte se mu co nejvíce věnovat.

Víte, co tento den doopravdy znamená? Proč se po celém světě slaví? Pojďme si o něm povědět něco víc.

Den, ve kterém projevujeme lásku

Jak vnímají děti den zamilovaných? Některé ho nepostřehnou vůbec, některé děti ve škole společně s učitelkou vám (rodičům) vyrábí přáníčka, která vás mají potěšit. Možná byste mohli také prostřednictvím tohoto dne dát najevo lásku ke svým ratolestem a něco malého jim dát. Nemusí to být nic velkého. Někdy jen stačí tento den nějak ozvláštnit. Třeba jen tím, že si na své potomky uděláte více času…

Historie sv. Valentýna

… a když už si ten čas uděláte, co takhle svým ratolestem říci, proč se tento svátek slaví? Děti mají rády příběhy a určitě si tuto historku s chutí poslechnou. Že sami nevíte, proč se najednou u nás začal slavit svátek sv. Valentýna? Kde se vlastně tento svátek vzal? Vždyť u nás nemá příliš hluboké kořeny. Ano, neslaví se příliš dlouho, ale jeho historie sahá hluboko do minulosti.

Jak to tedy doopravdy bylo? To se asi už nedozvíme, ale řekněme si alespoň to, co nám dokládá legenda.

Víme s jistotou, že samotná postava sv. Valentýna existovala. Tento člověk žil ve třetím století a kolují o něm různé mýty. Nejznámějším přiblížením jeho zásluh je křesťanská legenda, která nás zavádí do období vlády císaře Claudia II. Tento panovník hodně času trávil boji s různými zeměmi. Obyčejní lidé samozřejmě války rádi nemají, a tak se mužům do bitev příliš nechtělo. Kdo by chtěl zbytečně riskovat svůj život?

Claudius II. v této nechuti bojovat viděl jen jediný důvod, a to skutečnost, že muži nechtějí opouštět své milé a své rodiny, a proto zakázal sňatky v celém Římě. Předpokládal, že svobodní muži budou nadšenější bojovníci.
Svatby tedy nebyly. Jen jeden kněz si tento zákaz dovolil porušit. Byl to Valentýn, který i přes jasný zákaz dál tajně oddával zamilované páry. Oddal takto mnoho snoubenců, ale nakonec byl odhalen, uvězněn a 14. února 296 popraven.

Legenda praví, že ještě než byl popraven, poslal milostný dopis nějaké ženě. Že by šlo o první „valentýnku“?

Mnohé valentýnské tradice se vašich ratolestí netýkají. Přece jen si tento svátek více užívají dospívající a dospělí, ale některé zvyklosti spojené s tímto datem můžete uplatnit. Jedním z tradičních zvyků je obdarování rodičů. Děti jsou činorodé a jistě rády vyrobí pro vás něco hezkého, za co je potom odměníte i vy.

Pokud máte doma nějaké domácí zvířátko, zajímavé by bylo dodržet tradici, která říká, že v tento den by mělo být opentlováno červenou mašlí…

Oslavte den zamilovaných se svými potomky. Vždyť odmalička je třeba v dětech budovat hodnotu lásky!

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ověření *