Jedeme na vodu!

Jedeme na vodu!

Jste vodácky založení? Sjíždíte rádi v letě řeky? Láká vás to i letos, ale nemáte kam dát svého předškoláčka, popřípadě mladšího školáčka? Co takhle ho vzít s sebou? Pochybujete? Je to dobrý nápad?

Možná vás napadlo, že byste mohli svou letošní vodáckou dovolenou strávit i s vaší ratolest. Nemůžete se však odhodlat k tomuto kroku? Říkáte si, že je to přeci jen pro menší dítě příliš nebezpečné?

Zamyslete se nad tím, zda vaše obavy nejsou přemrštěné. Chystáte-li se sjíždět nějakou mírnější řeku v České republice a máte-li s vodáctvím zkušenosti, určitě nic nepokazíte, když cvrčka vezmete s sebou! Děti si na vodě užijí spoustu dobrodružství a většinou se jim tam líbí. Navíc často snášejí nepohodlí lépe než dospělí, takže obavy z toho, že v noci neusne, protože podlaha stanu nebude nejrovnější, vás příliš trápit nemusí. Ale pozor: Přece jenom na řece mohou číhat různá nebezpečí a je nutné se na vodní dobrodružství předem pečlivě připravit!

Jak s dítětem na vodu?

Dítě, které chcete vzít na vodáckou dovolenou, by především mělo mít kladný vztah k vodě. Nemá cenu se snažit násilím nutit potomka, aby si užívalo dovolenou na řece, když se s vodou příliš nekamarádí.

Násilnou cestou odpor v dítěti nezlomíte. Naopak ho ještě posílíte. A to přece nechcete! Je-li ale „vodním živlem“ a umí-li už plavat, máte napůl vyhráno. Avšak nepřeceňujte jeho síly! Umět plavat na klidném rybníku, nebo umět plavat v řece, která proudí, je přece jen velký rozdíl. V peřejích může mít problém i zkušený vodák!
Proto vesta by měla být naprostou samozřejmostí i za předpokladu, že váš potomek patří mezi dobré plavce.

Máte-li přesto obavu, že by se mohlo vaše dítě na loďce, která může být i dost nestabilní, bát, zvolte raději raft! Dítě se bude cítit mnohem bezpečněji a díky stabilitě plavidla budete i vy mít lepší pocit. Na raftu je mnohem menší pravděpodobnost, že se během jízdy překlopíte do řeky (vodácky řečeno „cvaknete“). Pojedete-li jako rodina, oceníte, že se do raftu vejde více lidí. Je pro 4–6 osob.

Vodácké tábory

Chcete, aby vaše dítě prožilo vodní dobrodružství, ale vy zrovna nejste vodácky typ? Svěřte své dítě nějakému (nejlépe dobře osvědčenému) vodáckému táboru! Kromě toho, že si přiveze mnoho zážitků z vody i ze souše, bude část prázdnin trávit s vrstevníky a může si tak najít nové kamarády. Vyberete-li vhodný vodácký tábor, věřte, že se o své dítě strachovat nemusíte. Bude v rukou zkušených vychovatelů i vodáků.

Děti potřebují o prázdninách nějakou tu dávku dobrodružství, aby měly na co vzpomínat a aby se do školních lavic vracely odpočinutí od učení, se zážitky a s dobrým pocitem z prázdnin!

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ověření *