Je pískoviště vhodným místem pro hru dětí?

Je pískoviště vhodným místem pro hru dětí?

Ještě před několika lety sedávaly maminky v parku u pískoviště, na kterém si jejich děti mohly bezstarostně hrát. Je dnešní situace stejná? Pořád jde o bezstarostnou hru, nebo se začínáte více bát o zdraví svých ratolestí?

Jak by mělo vypadat dětské pískoviště

Prostudovali jste si někdy normu dětských pískovišť? Ne? Nestačili byste se divit, jak se tato norma liší od skutečnosti.

Písek by správně neměl být nijak znečištěn a měl by dosahovat určitých hygienických limitů.
Nutné jsou pravidelné kontroly písku, zakrývání pískoviště, výměny písku, zdravotní nezávadnost a další a další činnosti související s údržbou.

Kdyby se na ně skutečně dbalo do důsledku, nemuseli bychom mít žádné obavy a malé děti by se klidně dál mohly věnovat své oblíbené hře na pískovišti. Všichni ale víme, že většina těchto ploch pro děti zkrátka nevypadá tak, jak by měla. Proč tomu tak je?

Přiznejme si jednu věc. Všechny výše zmíněné údržby stojí peníze. Škoda, že úsporný režim musí fungovat i v případě, že jde o zdraví těch nejmenších!

Co na pískovištích ohrožuje zdraví dítěte?

Jistě jste slyšeli už různé příběhy, jak se dítě na pískovišti zranilo o injekční jehlu. Šel vám z toho mráz po zádech? Je vám zle při představě, že by se to mohlo stát i vaší ratolesti? Vyvstávají vám před očima všechny možné nákazy, od žloutenky až po virus HIV? Dětičky při hře na pískovišti mohou také chytnout nějakého toho parazita, nakazit se škrkavkou, svrabem, různými infekcemi, toxoplazmózou, …

Jedna nevinná hra na pískovišti a může vás, respektive vaše dítě, čekat pěkná polízanice!

Existuje nějaká prevence? Jak lze minimalizovat riziko? Opravdu je jediným řešením nechodit s prckami na pískoviště a raději je nechat hrát si pouze v bezpečném prostředí vašeho domova?

Když už skutečně chcete na pískoviště chodit, vybírejte si taková, která se na noc přikrývají. Nejlepší jsou ta, která jsou oplocená a není k nim tak snadný přístup.

A i v takovémto případě dříve než svého potomka na pískoviště pustíte, prohlédněte plochu, abyste měli jistotu, že tu nejsou žádné zvířecí výkaly či injekční stříkačky.

Dbejte také na doporučení jiných rodičů, které mají už nějaké zkušenost! Mohou vám poradit, která místa jsou vhodná a kterým byste se měli raději vyhnout!

Nepodceňujte zdraví svých dětí! Nebezpečí číhá všude. Je sice smutné, že plochy určené dětem mezi tato místa patří také, ale než se tato situace obrátí k lepšímu (jestli se vůbec někdy obrátí k lepšímu), smiřme se s tím a zbytečně neriskujme!

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ověření *