Je libo parostroj nebo ponorku?

Je libo parostroj nebo ponorku?
Ostrava není jako cíl výletu ničím novým, vydávají se sem návštěvníci hornického muzea Landek park, největšího přírodního koupaliště v Porubě, zoologické zahrady nebo Divadla loutek. Ale byli jste už ve starém areálu železáren v Dolních Vítkovicích?

Nemůžete si je s ničím splést, přivítají vás rezavě červené až černé staré tovární komíny a nerozpletitelná změť nejrůznějšího potrubí. Historické tavicí pece doprovázejí velké tovární haly a právě do jedné z nich vás chceme nasměrovat. Je jí hala č. U6, kde je otevřena expozice Malého světa techniky. Doplňuje ji ještě Velký svět techniky v nové prosklené budově, ale tam se vydáme zase příště.

V Malém světě techniky jsou malí nejspíš jen jeho návštěvníci, protože jinak na vás čekají samí obři. Nejen původní dvě ohromná parní dmychadla, která sloužila k natlakování plynovodů po železárnách a pořád v hale trůní, ale i takoví „drobečci“ jako první parní automobil, nebo spíš samohyb s velikým kotlem místo předního nárazníku a tragickou první jízdou, která jeho těžké dřevěné tělo dovedla jen do zdi nejbližší budovy. Nebo také maketa 1 : 1 parní lokomotivy, automobily Škoda MB 100, hasičský vůz Praga RN, traktor Zetor nebo rovnou ponorka kapitána Nema!

Vitkovice_auto

A pozor, všechno je dovoleno osahat, vyzkoušet a použít. Můžete obrábět dřevěné špalíky na skutečných soustruzích, pohánět mechanický jeřáb, řídit lokomotivu, vysílat telegrafické zprávy, vyrábět elektřinu v sedle bicyklu nebo si vlézt do kosmického přistávacího modulu. Trenažéry jsou věrné a dálky volají…

Vitkovice_trenazer

A komu už půjde z toho rachotu a řinkotu hlava kolem, nalezne klid za zvuku starého harmonia a při pohledu na barevný podmořský svět v kajutě verneovské ponorky.

Vitkovice_celek

Více praktických informací si přečtěte na stránkách areálu a Světa techniky.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ověření *