Jak se dělá svíčka II – aneb něco pro parádu

Jak se dělá svíčka II – aneb něco pro parádu

Posledně jsme vyráběli svíčky s ryze praktickým záměrem, dnes si vyrobíme svíčky pro parádu. Svíčky, které jsou hezké na pohled, svíčky, co voní, svíčky všelijakých barev, rozměrů i podob.

Parafín ještě jednou

S výrobou parafínových svíček jsem vás seznámila už minule. Dnes tedy doplním jen pár informací navíc. Kromě parafínu tuhého, je k dostání i parafín granulovaný. Hodí se zejména v případech, že si chcete vyrobit svíčku, která zůstane v nějaké nádobce. Většinou se pro tyto účely volí sklenice nebo malé šálky. Zajímavě vypadá svíčka třeba v kalíšku určeném pro vejce na měkko, v květináčku nebo třeba v mističce. Pokud se rozhodnete pro sklenici, měla by být z varného (nebo dostatečně silného) skla, aby nepraskla.

Postup je prostý. Do nádobky nejdříve vložíte knot. Nejvhodnější je ten s kovovým plíškem na konci. Knot musí přesahovat nádobku o cca 1 cm. Zasypete jej granulovaným parafínem a udusáte. Poté knot zapálíte, čímž se parafín stlačí ke dnu a vytvoří místo pro další dávku granulí. Takto pokračujete, dokud není svíčka hotová.

Chcete si svíčkou provonět byt? Není problém. Do rozpuštěného parafínu přidejte bylinky, vonné olejíčky nebo třeba pár kapek parfému.

Má být svíčka barevná? Pak do rozpuštěného parafínu nastrouhejte obyčejné voskovky. Barevně mohou svíčku ozdobit i děti. Vezměte běžné tempery rozmíchané s trochou vody a maličkým množstvím saponátu a nechte prcky namalovat na svíčku, co jim fantazie napoví. Svíčku pak namočte do liholaku, který obrázek zafixuje a dodá svíčce lesk. Dobrým tipem pro mrňata je zdobení svíček pomocí barevných parafinových plátů. Dají se z něj vykrájet různé tvary a jednoduše přidělat k už hotové svíčce. Třeba tenký barevný proužek, který celou svíčku omotá. Na zdobení se nám hodně osvědčily sady na výrobu svíček, kterých je i v obchodech s hračkami velký výběr. Součástí balení jsou většinou mimo jiné i praktická vykrajovátka. S jejich pomocí vyrobila Mladší samostatně první svíčku už ve svých dvou letech a vpadala fakt dobře. Vřele doporučuji.

Včelí vosk

Barvení můžete použít i na svíčky ze včelího vosku. Osobně tomu ale moc nefandím, myslím, že včelí vosk je dost hezký a voňavý sám o sobě. Mám ho zkrátka ráda a je to můj favorit už proto, že s tímto materiálem se dětem pracuje nejlépe a není tu riziko žádného popálení. Pláty vosku koupíte například v prodejnách se včelařskými potřebami. Vosk je potřeba zahřát na pokojovou teplotu (můžete mu pomoct fénem), potom se dá krásně tvarovat. Nejsnazší je srolovat plát do válce nebo kuželu, přičemž do prvního ohybu vložíte knot. S touto metodou si hravě poradí i ti nejmenší. Kreativnější trpaslíci můžou z vosku tvarovat všelicos a pohrát si s ním skoro jako s modelovací hmotou.

Samozřejmě i zde se nabízí metoda namáčení knotu do roztaveného vosku, kterou jsem popsala v minulém povídání. Jestli tedy nemáte problém s vyšší provozní teplotou při práci, můžete to s dětmi pochopitelně vyzkoušet.

Gel

Není pochyb o tom, že velmi efektní jsou gelové svíčky. Jejich výroba není nic obtížného a můžete se do ní směle pustit opět za asistence dětí. Gely koupíte v různých barvách a odstínech například v drogérii. Je potřeba jej stejně jako parafín nejdříve rozehřát ve vodní lázni. Pozor na to, aby vám gel nezačal vařit! Dělaly by se v něm pak bublinky. Tuto práci pochopitelně děti dělat nemohou, ale mohou mít přímý vliv na to, jak bude svíčka nakonec vypadat.

Důležitý je výběr vhodné nádoby. Pokud budou v gelu dekorace, je optimální například sklenice z čirého skla, do které bude hezky vidět. Do sklenice umístíte knot (způsob jeho umístění jsme si řekli už minule) a šupnete tam dekorace. V podstatě se zde žádná zvláštní omezení nekladou. Dekorovat můžete kamínky, mušličkami, bobulkami ze stromů, drobnými šnečími ulitami, zrnky kávy, kořením… No, fantazii se opravdu meze nekladou. Pokud chcete mít svíčku vícebarevnou nebo dekorace vrstvené, vždy musíte počkat, až první dávka gelu nalitého do sklenice zatuhne a pak teprve pokračovat další (naklást další vrstvu dekorací a zalít gelem stejné nebo jiné barvy).

Tak hodně zábavy a úspěchu při vyrábění! :O)

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ověření *