Jak nosit dítě

Jak nosit dítě

Jednou z nejdražších věcí dětské výbavičky je určitě kočárek. Rodiče se bez něj neobejdou, ale nemusí to být jediný pomocník při pohybu s dítětem. Stále oblíbenější jsou různé šátky, krosny, vaky, dokonce i šály a další nosítka, která mají oproti kočárkům mnoho výhod (najdou se i nevýhody, ale jsou v menšině).

Cestování s kočárkem po městě je sice jednodušší než zdolávání stejných překážek pro vozíčkáře, ale ani tak to maminky nemají s kočárkem jednoduché. Přeplněné autobusy, v Praze překonávání eskalátorů v metru, nákupy ve velkých obchodech (nebo naopak v tak malých, že se s kočárkem nevejdete a venku ho nechcete nechávat) vás možná přivedou k názoru, že si pořídíte alternativní prostředek k přenášení dítěte.

Kromě toho, že s nosítky a šátky zabíráte v dopravních prostředcích méně místa a jste pohyblivější, mají tyto způsoby nošení dítěte další přednosti. Máte volné obě ruce, jste děťátku blíž, než když leží v kočárku a dostanete se i na kočárku nepřístupná místa, což ocení zejména aktivně žijící rodiče, kteří chtějí s potomkem vychutnat třeba procházku po lese.

Šátek, nebo nosítko?

Při výběru je rozhodující věk dítěte. Záleží totiž na tom, zda už udrží hlavičku a umí samo sedět. Nosit můžete dítě od narození až po školku, je na vás, jak dlouho se vám bude chtít dítě nosit a jestli se váš potomek nosit nechá. (V nosítkách můžete mít dítě vážící až 25 kilogramů.)

Slyšeli jste někdy o nevhodnosti šátků či nosítek? Nejčastěji se zmiňuje negativní vliv na záda jak dítěte, tak nosiče, ale při správném výběru by páteř trpět neměla. Pro kojence je dokonce poloha v šátku vhodnější než v kočárku, protože má zakulacená záda a drží mírně skrčené nožičky, což napomáhá správnému vývoji páteře a kyčlí. Pro maminku je zase nošení dítěte dobrým posilováním, proto je nejlepší začít s nošením už v kojeneckém věku, aby si záda pomalu zvykala. Navíc vás šátek donutí chodit s narovnanými zády, a to je určitě přínos pro vaše zdraví.

Zajímá vás, co je vhodné zrovna pro vaše dítě? Tak se nezapomeňte podívat na příští článek v naší rubrice, protože si budeme povídat o různých druzích nosítek a podobných pomocníků!

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ověření *