Na americkém jižanském maloměstě 30. let minulého století kdesi v Alabamě se žije opravdu poklidně. Zvlášť když jste osmiletá holčička, kterou opatruje dobrácká černošská hospodyně, milující otec a starší bratr, který vás nenechává příliš často doma, a ke hrám máte celý ten mikrosvět okolních ulic a lidí, kteří se nemění po celá desetiletí. I mezi nimi se ale dějí dramata … a právě do jednoho takového se připlete malá Čipera.
Tatínek Čipery a o čtyři roky staršího Jema je zásadový a ve svých demokratických názorech pevný advokát, který neschvaluje rasovou nerovnost mezi černochy a bílými Američany. Ve svých dětech se snaží pěstovat úctu k lidem a právu. Děti vychovává velmi liberálně a nehledí na „zkušené“ rady zasloužilých matron z okolí. Ovšem svět není tak ideální, jak se ho snaží pro své děti vytvořit. Všechny zasáhne případ, kdy je černošský mladík lživě nařčen ze znásilnění bílé dívky a podle „zvyklostí“ míří na popraviště. Není jednoduché pochopit nepochopitelný svět dospělých, když jste osmiletí a vidíte vše až příliš ostře.
A co ještě tehdy, když přes ulici stojí tajemný pustý dům, z něhož už desetiletí nevyšel (ani ho nevynesli mrtvého) soused, jehož vlastní rodiče odsoudili k domácímu vězení. A tak děti věnují hodně úsilí vylákat tohoto neznámého z jeho (ne)dobrovolného úkrytu. Napětí graduje a legendami opředený muž musí opustit své útočiště…
Kniha není thrillerem, který by děsil čtenáře stupňujícím se dějem. Klid, který nastává těsně předtím, než se strhne bouře, budete cítit od prvních stránek. Prašné a horké dny, jež se líně táhnou, v sobě skrývají hrozbu a agresivitu, která neodvratitelně zraje.
Autorka Harper Leeová s knihou sklidila veliký úspěch hned po jejím vydání, ovšem doba pro něj musela dospět. Jako zabít ptáčka vyšlo až v roce 1960 a stalo se bestsellerem. Dokonce získalo Pulitzerovu cenu a bylo i zfilmováno (1962) v hlavní roli s hvězdou tehdejšího filmu Gregorym Peckem. Příběh je zpracováním prožitků samotné autorky během jejího dětství a knížka zůstala jediným titulem, který kdy Harper Leeová vydala. Vyprávění osmileté Čipery je jedním z těch, kdy pohledem dítěte vidíme „velké“ události našeho světa a zdánlivě jasné věci jsou najednou plny otázek, na které jsme se my dospělí už zapomněli ptát.
Knížku vydalo nakladatelství Mladá fronta a je vhodná pro čtenáře od 10 let.
Add Comment