Dnes má svátek Stela

Dnes má svátek Stela

Stela nebo také Stella znamená „hvězda“. Hvězdou byla bezesporu i skvělá herečka Stella Zázvorková.

Když přišla Stella Zázvorková (14. 4. 1922 – 18. 5. 2005) na svět, čekali na ni nejen rodiče, ale i starší bratr Jan. Říkala mu Jenda a měli spolu moc pěkný vztah. Bratr se stal později filmovým a televizním scénografem a architektem. Umělecký základ dal oběma dětem jejich otec Jan Zázvorka starší, který byl také architektem. Zatímco s matkou, módní návrhářkou, si Stella příliš nerozuměla, s tátou byli naladěni na stejné vlně.

Po gymnáziu studovala Stella anglickou internátní školu. Toto období jí přineslo i znalost sedmi cizích jazyků. Když přišla do divadla E. F. Buriana, rok navštěvovala místní hereckou školu, pak se už plně vrhla na divadelní prkna a netrvalo dlouho a oblíbily si ji i televizní kamery. Stella Zázvorková ztvárnila desítky rolí na divadle, ve filmu, v seriálech, objevila se v nejednom zábavném pořadu, byla součástí Silvestrů, pracovala v rozhlase a jako vypravěčka nahrála několik pohádek na audiokazety (např. Fimfárum). Veřejností i odborníky je Stella považována za jednu z našich nejlepších komediálních hereček. V 60. letech 20. století delší dobu spolupracovala s Werichem. Poněkud kratší dobu (pouhý jeden rok, 1950–1951) byla manželkou Miloše Kopeckého. Měli spolu dceru Janu, která bohužel tragicky zemřela, když jí bylo 15 let.

Stella Zázvorková byla, a po svém odchodu nadále zůstává, nezapomenutelnou legendou českého filmu i divadla. Za divadelní role si vysloužila cenu Thálie, za ty televizní si odnesla dvě ceny Českého lva a jednu čestnou cenu TýTý. My se teď mrkneme, které z těch desítek rolí potěšily i dětského diváka.

Televizní hvězda aneb Stella dětem

1954 – v povídkovém filmu Psí starosti o povinnostech psa Broka žijícího v hájovně hrála kočku Micku. Jejím partnerem byl Miroslav Horníček.

1956 – o dívce, které zemřela matka a zůstala sama s otcem a všemi povinnostmi, jsme už psali. Ano, Stella hrála i ve filmu Robinsonka. Tentokrát to byla menší role paní Kubátové.

1962 – i o rodinném filmu Anička jde do školy už byla řeč. Stellina role byla trafikantka.

1964 – když redaktor Hlavsa (Miroslav Horníček) zůstane na chvíli sám se třemi dětmi, vypraví je i s babičkou na chalupu. Babička bohužel prohlásí, že by potřebovali psa, aby je měl kdo hlídat a chránit. Děti se toho pochopitelně chytí a název komedie je na světě – Táto, sežeň štěně. Když Hlavsa napíše o této epizodě fejeton, netuší, že lidé budou nosit jeho dětem psy. A s dalším štěnětem přijíždí i on sám… Babičku si zahrála Jiřina Šejbalová, Stella Zázvorková hrála průvodčí.

1968 – jako chůva se Stella objevila ve známé hudební pohádce Bořivoje Zemana Šíleně smutná princezna. Ano, byla to ona, kdo nastrouhal princezně do amuletu křen, aby slzela a slzela a slzela a mohl ji zachránit jen její vyvolený, z kterého se nakonec vyklube princ, o kterého přece vůbec nestála… Princezna byla nezapomenutelnou rolí pro Helenu Vondráčkovou, lásku jí zde vyznává utajený princ Václav Neckář. A králové Jindřich (Jaroslav Marvan) a Dobromysl (Bohuš Záhorský) si zatím lámou hlavu s nesmyslnou válkou…

1970 – v tomto roce se Stella zúčastnila natáčení pohádky, ve které nechyběly loutky a jejím hlavním hrdinou byl dřevěný panáček s dlouhým nosem. Už víte? Ano, Pinocchiova dobrodružství II.

1971 – Václav Vorlíček, Miloš Macourek a Hermína Franková. To jsou jména, která stojí za úspěšnou komedií plnou kouzel o mladé čarodějnici Saxaně, z které se díky lásce k Honzovi ze světa lidí, stane člověk. Určitě si vzpomenete na Petru Černockou v roli Saxany a Jana Hrušínského v roli Honzy. Úžasným záporákem je tu Jan Kraus jako Miky Rousek. A Stella Zázvorková? Ta hraje „obyčejnou“ paní Vondráčkovou. Tu, která nakonec učaruje tajemnému Vladimíru Menšíkovi, který má za úkol přivést Dívku na koštěti zpět.

1975 – za oranžovým slonem se v loutkové pohádce O té velké mlze skrývá hlas Stelly.

1977 – s Janou Preissovou jako maminkou, Tomášem Holým jako Vaškem, Františkem Němcem jako nápadníkem, z něhož se nakonec vyklube táta a dalšími se Stella sešla při natáčení fantastické nestárnoucí rodinné komedie Jak vytrhnout velrybě stoličku. Ten samý rok pomohla odkrýt tajemství Jak se budí princezny. Skvělou pohádku natočil Václav Vorlíček a mimo jiné v ní hrají Milena Dvorská (královna), Jiří Sovák (král), Marie Horáková (Růženka), Jan Hrušínský (princ Jaroslav, do kterého se Růženka zamiluje, ačkoli si má vzít jeho bratra Jiřího), Jan Kraus (princ Jiří, hypochondrický bratr Jaroslava), excelentní Vladimír Menšík (Matěj, sluha a přítel Jaroslava) a další hvězdy.

1978 – pohádka o princezně, která se ve všem vyrovná klukům, se jmenuje O statečné princezně Janě. Spolu se Stellou v ní hrají například Vladimír Brabec, Květa Fialová nebo Magda Reifová.

1979 – když jsme nedávno psali o Veronice Freimanové, zmínili jsme i její roli Anky v bláznivé ladovské pohádce Vlasty Janečkové O chudém královstvíčku. Už víme, že Veronika hrála svéráznou princeznu Anku, Zdeněk Dítě krále Antonína Lojzu XI. a Vlasta Fialová královnu Anastázii. Dnes si doplníme další postavu – dvorní dámu Babáčkovou alias Stellu Zázvorkovou. V tomto roce začal Václav Vorlíček točit populární seriál Arabela. Stella spolu s Vladimírem Menšíkem sehráli manžele Majerovy, rodiče Petra (Vladimír Dlouhý) a Honzíka (Ondřej Kepka). Petr se zamiluje do Arabely (Jana Nagyová) z Říše pohádek. Ale bude trvat několik dílů, než jim jejich láska vyjde a nikdo jim nebude stát v cestě. Ani zlý Rumburak (Jiří Lábus), ani zlomyslná sestra Arabely Xenie (Dagmar Patrasová). Ještěže jim občas pomůže třeba kouzelný prsten nebo taky kouzelník Vigo (Jiří Sovák)…

1981 – pohádka o třech popletených kmotřičkách (Stella Zázvorková, Jaroslava Adamová a Blažena Holišová), co pletou nit osudu pro prince (Antonín Navrátil) a Johanku (Magda Bičíková) se jmenuje Předeme, předeme zlatou nitku.

1984 – O nosaté čarodějnici vypráví pohádka s Laďkou Kozderkovou v hlavní roli čarodejnice. Ta potrestá nafoukaného a samolibého Jakuba (Ondřej Havelka), kterého nakonec zachrání jen to, že se poučí ze svých chyb a jako skromný kluk, co se nad nikoho nepovyšuje, si nakonec najde i nevěstu. V tomto roce vletěl do našich domácností Létající Čestmír, kde si Stella zahrála ředitelku školy, do níž Čestmír Trnka (Lukáš Bech) se svými přáteli chodí. Kouzelné kytky se zvláštními účinky všem pěkně zamotají hlavu…

1985 – hudební pohádka Ludvíka Ráži je o klasickém českém Honzovi (Petr Nárožný), co jednoho dne konečně sleze z pece a udělá něco se svým životem. Dokonce si i najde princeznu! Co na tom, že má trochu divné jméno – Obejda (Jitka Molavcová). V pohádce O chytrém Honzovi aneb Jak se Honza stal králem hraje Stella hostinskou Karkulku.

1993 – Anička (Lucie Vondráčková) poznává Království květin. Vedle Stelly Zázvorkové uslyšíme hlasy z říše květin v podání Libuše Havelkové, Mileny Dvorské a dalších. V témže roce se připomíná Václav Vorlíček s pokračováním o lásce Arabely a Petra – Arabela se vrací aneb Rumburak králem Říše pohádek.

1994 – s Hanou Ševčíkovou, Ondřejem Kepkou a dalšími se Stella sešla v pohádce Třetí noc pro čaroděje. V jiném titulu podle scénáře Haliny Pawlowské a Jany Procházkové hraje paní Bergerovou, babičku Týny. Humorná komediální pohádka Róza, strážné strašidlo byla natočena na motivy stejnojmenné knížky Ch. Nostlingerové. Róza Riedlová (Iva Janžurová) je laskavé strašidlo, které pomáhá nejen nejisté Janě (Karolína Pospíšilová) ale i všem okolo ní.

1996 – o pohádce Kouzelný měšec jsme psali nedávno v souvislosti s princem alias kominíkem Sašou Rašilovem. Stella Zázvorková zde byla angažována jako věštkyně.

1998 – babičku si Stella zahrála v pohádce Z pekla štěstí. Jistě si vybavíte hodnou Markytku (Michaela Kuklová), do které se zakouká pohledný Honza (Miroslav Šimůnek). Všechno ale zkomplikuje drak a pár nepřejících lidí. Třeba Bambas (Daniel Hůlka) nebo protivná princezna Eufrozína (Sabina Laurinová). Naštěstí všechno dobře dopadne.

2001 – posledním projektem pro děti, kterého se herečka Stella Zázvorková zúčastnila, byla filmová pohádka, v níž ožily kreslené postavičky Adolfa Borna. Ano Mach (Robert Hájek) a Šebestová (Kristýna Květová) v příběhu Mach, Šebestová a kouzelné sluchátko. Tou poslední rolí pro děti byla babička Řeháčková.

Stella Zázvorková byla nezapomenutelná a vynikající herečka. Bez ní by byl náš dětský kalendář o hodně chudší. Přejeme všem Stelám i Stellám, aby měly stejnou vitalitu, radost ze života a plnou náruč vtipu, jako tomu bylo u Stelly Zázvorkové.

A co nového ve psím světě? Svátek má Akim!

 

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ověření *