Dnes má svátek Slavěna

Dnes má svátek Slavěna

Je pátek 12. února a svátek slaví Slavěna. Protože už samo slovní spojení – Slavěna slaví – zní trochu pohádkově, vybrali jsme i pohádkového oslavence. Naši nejslavnější princeznu Slavěnu

Psal se rok 1971 a tenkrát třiadvacetiletá křehká blondýnka s předlouhými vlasy a obrovskýma očima, slovenská herečka Magda Vašáryová, působivě a uvěřitelně ztělesnila na obrazovkách princeznu Slavěnu v dnes již kultovní pohádce Bajaja.

Režisér Antonín Kachlík natáčel pohádku na motivy Bajaji Boženy Němcové na zámku Hrubá skála a v Průhonicích. Protože jsme tehdy byli Československem, byla i pohádka plná českých a slovenských herců. Prince alias dvorního šaška Bajaju alias tajemného rytíře hrál slovenský herec Ivan Palúch. Zatímco Magda Vašáryová zvládla češtinu na jedničku, Ivan Palúch byl do českého jazyka dabován Petrem Štěpánkem. Ten byl ostatně i hlasem kouzelného koně, který má v příběhu nezanedbatelnou roli. Filmová pohádka Bajaja se stala legendárním kouskem československé filmografie. Byla natočena tak opravdově, že chvílemi působila jako dokonalý horor. Ovšem se šťastným koncem. A Magda Vašáryová byla ideální krásnou princeznou Slavěnou. Vzpomínáte?

Bajaja

Byl jednou jeden mladý princ, který se vypravil do světa za poznáním. Jednoho dne potkal kouzelného mluvící koně, slovo dalo slovo a putovali společně. Když přišli do zámku, kde bydlela překrásná princezna Slavěna, princ byl okamžitě očarován její krásou i milou povahou. Na radu svého koně si zavázal jedno oko a vstoupil do služby jako němý dvorní šašek a zahradník. Protože vydával jen zvuky „Ba-ja-ja“, začali mu tak i přezdívat. S princeznou, která netušila, kdo se za přestrojením němého šaška skrývá, se sblížili a stali se z nich přátelé.

Jednoho dne, jak už to v pohádkách často bývá, přiletěl do království drak a hrozil, že pokud mu nevydají princeznu, zničí všechny. Princezna se tedy ocitla s hrozivým drakem ve skalách a nedoufala v dobrý konec. Bajaja, milující Slavěnu stále víc, opět poslechl svého přítele koně, převlékl se do zbroje a jako tajemný rytíř princeznu vysvobodil. Protože dal krátce předtím koni slib, že neprozradí, kdo je, ihned po osvobození Slavěny zmizel nepoznán jen s malým kapesníčkem od princezny. Této situace využil zlý černý  rytíř, co všemu zbaběle přihlížel a sotva Bajaja zmizel, přinutil Slavěnu výhružkami, aby potvrdila, že jejím zachráncem je on.

Nemohla by to být pohádka se šťastným koncem, kdyby nakonec pravda nezvítězila nad lží, Bajaja nestrhnul masku šaška, Slavěna nepřiznala lásku k němu, mluvící kůň nebyl osvobozen ze zakletí a černý rytíř po zásluze potrestán…

***

Dnes jsme dali prostor pohádkové postavě i z toho důvodu, že se jevila jako ten nejlepší adept ze všech Slavěn, co má něco společného s dětským světem. Jestli znáte nějakou jinou Slavěnu, popřejte jí i za nás princeznovský den a klidně nám o ní napište!

 

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ověření *