Dnes má svátek Růžena

Dnes má svátek Růžena

Mezi Růženky, které dnes mají jmeniny, patří i divadelní, filmová a rozhlasová herečka a excelentní dabérka Růžena Merunková.

Růžena Merunková (21. 3. 1940) vyrůstala v rodině, kde se radostně ochotničilo, takže není divu, že ji to po studiu gymnázia táhlo rovnou na DAMU. Pak se už od divadla, filmu a rozhlasu nevzdálila. Možná ani netušíte, v kolika pohádkách jste ji viděli a hlavně kolikrát jste ji už slyšeli.

Zahrada

V letech 1975 – 1977 natáčel režisér Břetislav Pojar sérii loutkových pohádek s pracovním názvem Zahrada. Loutky Jiřího Trnky ožily i díky hlasům, co jim propůjčili herci. Všechny čtyři samostatné příhody jsou o čtyřech malých klucích. Ve filmu O té velké mlze se kluci snaží otevřít dveře zahrady, co se schovává za vysokým plotem a kluci tuší, že je v ní něco jedinečného. V dalším příběhu – Jak ulovit tygra – chytají kluci zlého kocoura. Ten se objevuje ve všech dílech a pořád kluky děsí. V tomto případě je v jejich fantazii tygrem. Ve třetím filmu se zase snaží odlákat kocourovu pozornost. Protože nemají myš, hodí mu do zahrady čokoládového raka. Jak to dopadne, můžete vidět pod titulem O myších ve staniolu. Poslední díl se jmenuje Velryba Abyrlev a kluci se vypraví do zahrady hledat hrozně chytrou velrybu, o níž kromě nich nikdo neslyšel. Nakonec mají štěstí a velrybu skutečně najdou. Vypravěčem ve všech příbězích je Bohuš Záhorský, zlomyslný kocour promluvil hlasem Františka Filipovského a o hlasy kluků se podělily překvapivě ženy – Pavlína Filipovská, Iva Janžurová, Jiřina Jirásková a Růžena Merunková.

Dabing

1987 – v pohádce SSSR se malíř Makar při opravě královské zdi zamiluje do dívky, o níž se domnívá, že je královna Drizofila. Je to ovšem omyl, který mu královna nedaruje… Královnu Drizofilu dabovala v Pohádce o zamilovaném malíři Růžena Merunková.

2000 – možná jste jako hodně jiných s chutí sledovali vynikající rodinný komediální seriál Gilmorova děvčata. Lorelain Gilmorová (Lauren Graham) je vtipná máma s mladou duší a současně majitelka hotelu a restaurace. Její dcera Rory (Alexis Bledel)  je bezva holka, je rozumná, chytrá, dobře se učí a smysl pro humor zdědila po mámě. Ty dvě spolu převážnou část seriálu žijí samy. Seriál se točil několik let, takže jsme mohli sledovat, jak obě dospívají a jak se mění vztahy mezi všemi osobami v seriálu. A nakonec našla Lorelain cestu ke své mámě, babičce Rory a ona se zase smířila s tím, že svět není dokonalý. Babičku Emily Gilmorovou (Kelly Bishop) pro nás bravurně namluvila právě Růžena Merunková.

2003 – v tomto roce bylo slyšet Růženu Merunkovou jako tetu Milicent (Lynn Redgrave) v napínavém hraném fantasy příběhu Petr Pan.

2004, 2007 – jako královna má neotřesitelnou pozici v oblíbené pohádce o zeleném chlapíkovi Shrek II a Shrek třetí.

2005 – na hraný film s Johny Deppem jako Willy Wonkou v hlavní roli se nedá zapomenout. V Karlíkovi a továrně na čokoládu dabovala R. Merunková babičku Pepičku.

2008 – napínavý rodinný nizozemský film Hrdinové z Daranu nás seznámí s jedenáctiletým Jimmym, který přijíždí se svou matkou do Afriky a díky legendě, kterou vyslechne od mluvící žirafy, zažije v džungli neuvěřitelná dobrodružství. Růženka Merunková zde promluvila jako Miina matka.

2009 – možná jste si v loňském roce nenechali ujít pokračování o zpívajících hlodavcích. Tentokrát se pohádka jmenuje Alvin a chipmunkové 2 a vypráví o tom, jak se o tři kluky chipmunky má starat teta Jackie (R. Merunková), když se jejich pěstoun Dan ocitne v nemocnici. Samozřejmě, že to nakonec vezme úplně jiné obrátky a navíc se kluci seznámí s třemi zpívajícími chipmunkovskými holkami.

Hraný projev

1968 – třetí princeznou byla Růženka Merunková v televizní pohádce Jak se Mette chtěla stát královnou. Mette je vesnická dívka (Consuela Morávková), kterou si nakonec vyhlídne princ (Petr Štěpánek).

1969 – v prvním filmovém zpracování Popelky hrála hlavní hrdinku Eva Hrušková, princem byl Jiří Štedroň. V této hudební pohádce si R. Merunková zahrála Kateřinu.

1972 – Jak Anče s komtesou k modrému z nebe přišly vypráví televizní pohádka, kde je Růžena Ančou a Hana Maciuchová chudou komtesou.

1977 – zeptejte se rodičů, jestli si vzpomenou na čtyřdílný trochu bláznivý seriál pro děti s Ivou Janžurovou v hlavní roli Třešňové babičky s kouzelným paraplíčkem. Ta odvádí od nudy malého Ondru, kterého hrál tenkrát desetiletý Jan Potměšil. Růžena Merunková se představila jako Ondrova maminka a babičku Pěnkavovou hrála Dana Medřická.

1981 – o televizní pohádce Královna bludiček jsme psali už v souvislosti s Jiřinou Bohdalovou, co si tu zahrála kovářku Stázku, která se bojí o kamarádku Mařku. Mařka se totiž jednoho dne ztratila, a když se ji uhlíř Prokop (Vladimír Brabec) vypravil hledat, našel ji v lese zakletou v královnu bludiček (Růžena Merunková). Nakonec ji vysvobodil upřímným polibkem.

1985 – R. Merunková se objevila i v pohádce O Honzovi a princezně Dorince.

1987 – strašidlo Cvikýř, Terezka (Katarína Šulajová) a její šikovný děda (Rudolf Hrušínský) nás baví v rodinném filmu Strašidla z vikýře. Jana Štěpánková hraje Terezčinu babičku a Růžena Merunková s Josefem Somrem vytvořili dvojici Napakuntových.

1997 – Matylda, máma fešné princezny – to je postava z pohádky RumplCimprCampr, kterou hrála Růžena Merunková. Božidaru, co si musí vzpomenout na skřítkovo jméno, zahrála Andrea Elsnerová a prince Huberta Ivan Hora. Královskými rodiči, kteří si pro synka představovali lepší nevěstu než Božidaru, byli Jiřina Bohdalová a Július Satínský. RumplCimprCamprem byl Jaroslav Kepka.

Kromě Růženek mají dnes svátek psi jménem Roxy. Takže všem dohromady přejeme den dorůžova. :O)

 

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ověření *