Dnes má svátek Miloslava

Dnes má svátek Miloslava

Lidé jsou už od pradávna fascinování tím, když se někomu povede vytvořit něco zvláštního. Když se někomu podaří vyrobit něco kupříkladu nejmenšího, nebo naopak největšího, je to označeno za rekord. A mezi takové rekordmany patří i výtvarnice Miloslava Vašíčková.

Miloslava Vašíčková z Třeštiny u Mohelnice má celoživotní zálibu v betlémech. Vyrábí je z keramiky už přes třicet let a je autorkou více než 2000 různých betlémů. Opravdu velké vyrobila zatím čtyři a s tím oficiálně největším keramickým betlémem navíc umístěným ve skleněném demižonu se dostala do Muzea rekordů a kuriozit v Pelhřimově. Práce na něm prý trvala celých 1000 hodin.

Demižon má obsah 50 litrů a celý betlém váží 21,5 kg! Je pochopitelné, že by se malým otvorem do nádoby nedostal, proto musel být demižon rozpůlen, betlém do něj byl vložen po třech částech a skláři následně demižon opět uzavřeli. V hrdle demižonu je umístěno i osvětlení. Kromě klasických postaviček, které do betléma neodmyslitelně patří, umístila autorka dovnitř i postavičky své rodiny. Mezi 51 postavami za sklem jsou tedy její čtyři vnoučata, syn, rodiče i dědeček. Miloslava Vašíčková je i velká milovnice psího plemena čivav. Dokonce byla majitelkou oficiálně nejmenší čivavy na světě. Není proto divu, že ve velkém betlému nechybí ani smečka čivav. Že má výtvarnice psy opravdu ráda, dokázala i při výrobě jiného – psího – betlému.

V pelhřimovském Muzeu rekordů a kuriozit má Miloslava Vašíčková ještě jeden exponát. Tentokrát nejmenší keramický betlém, který měří pouhých 25 mm. K jeho výrobě potřebovala autorka hrnčířský kruh, hlínu, jehlu a velikou lupu. A určitě také trpělivost… Práce jí zabrala 20 hodin a rekord je na světě.

Přejeme všem Miloslavám pěkný den a hodně zajímavých rekordních nápadů!

 

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ověření *