Dnes má svátek Milada

Dnes má svátek Milada

Osmý únorový den v roce slaví svátek ty, jejichž jméno má význam mladá, milá nebo taky milovaná. Doma jim říkají Miládko, Milko, Mílo, Miluško, Lado… Jak říkali jako malé holčičce autorce dětských knížek Miladě Motlové, ví jen ona, ale její knížky mohou znát všichni.

Milada Motlová se narodila 17. 3. 1945 a je jednou z našich nejznámějších autorek dětské literatury pro nejmenší. Kromě toho je také etnografkou a redaktorkou. Nějaký čas pracovala i ve známém v nakladatelství Albatros jako šéfredaktorka. Za svoji dětskou literaturu posbírala už několik ocenění. Zaměřuje se na adaptace notoricky známých českých a moravských pohádek, říkadel, básniček i písniček. Její knihy jsou určeny dětem předškolního a čerstvě školního věku nebo školákům do cca 10 let. Součástí mnoha z nich jsou pracovní sešity nebo úkoly k vypracování přímo v publikaci. O některých z nich si teď něco málo povíme.

Adam půjde do školy je knížka určená pro předškoláky a žáky prvních tříd. Navazuje na ni Knížka pro Adama a Evu zaměřená na žáky 2. – 4. tříd. Obě knížky způsobem přiměřeným čtenářově věku nabízí informace o věcech kolem nás, o přírodě, rostlinách, zvířatech, povídání o počasí, o zemi, o moři, oceánech, vesmíru, historii. Obsahují i hádanky, rébusy, křížovky, úkoly a různé hry na procvičování. Součástí obou knih je pracovní sešit. Díky knize pro ty starší děti se můžete i naučit třeba morseovku nebo římské číslice. Obě knihy ilustrovala Dagmar Ježková.

Pro úplně nejmenší „čtenáře“ jsou tu Česká říkadla, písničky a pohádky s ilustracemi Lenky Vybíralové. Obsahují ty nejjednodušší říkadla od „Vařila myšička kašičku“ po nejznámější pohádky jako je třeba „O Budulínkovi“. Obsah je zaměřen na pilování správné výslovnosti a paměti.

V obdobném duchu je Český špalíček pohádek, říkadel, hádanek, přísloví a písniček pro děti od 4 let ilustrovaný Vlastou Beránkovou. Obsahuje cca 50 pohádek. Kromě toho, co je zmíněno v názvu, najdete uvnitř i balady nebo třeba vánoční koledy.

Knížka zaměřená na rozvoj řeči, recitace a paměti pro předškoláky a školáky plná říkanek, básniček a hádanek má název Se zvířátky za vrátky. Jako u všech knih určených této věkové kategorii je i zde kladen velký důraz na kresbu. Tentokrát je autorkou ilustrací Dagmar Ježková.

Menším i větším dětem je určena publikace Kam se ztrácí sněhuláci?, na níž opět výtvarně spolupracovala Dagmar Ježková, která nechala dětem prostor na dotváření obrázků – dokreslování, vybarvování. A nebyla by to Milada Motlová, kdyby v knížce chyběly pohádky, příběhy, hádanky a různé úkoly.

Ilustrátorka Markéta Prachatická zase nakreslila obrázky do Zlaté brány, kde jsou hádanky, pohádky, písničky a říkadla pro starší děti.

Z výčtu předešlých knih se vymyká publikace Praha známá i neznámá s ilustracemi Jana Mageta. Tentokrát v obsahu najdete něco o historii Prahy, jejích památkách, historicky důležitých datech a přečtete si několik i méně známých pověstí.

To jsou jen některé tituly z díla Milady Motlové. Pod jejím jménem možná máte doma třeba Pohádky o HonzoviČáry paní ČáryNejkrásnější pohádky naší babičkyO kohoutkovi a slepičceHádej, co je to?O Kubovi, Barušce a sedmi loupežnících nebo tu úplně nejčerstvěji vydanou knížku Národní pohádky z Čech a Moravy s ilustracemi Vlasty Baránkové.

Takže čtěte, a pokud znáte nějakou Miladu, popřejte jí dnes něco opravdu milého od srdce.

 

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ověření *