Dnes má svátek Ljuba

Dnes má svátek Ljuba

„Kdo a kdo a kdo to je? Kdo to kolem brousí? Kdo si nedá pokoje? Všude strká fousy? Či a či a či-či-či jsou to kluci kočičí. Či a či a či-či-či jsou to kluci kočičí!“ Touhle písničkou začíná známý večerníček o koťatech. Písnička je z dílny Jaroslava Celby a námět i scénář nese jméno Ljuby Štíplové, známé především jako spoluautorky legendárního Čtyřlístku.

Ljuba Štíplová (30. 4. 1930 – 24. 9. 2009) chtěla být původně sochařkou, ale osud tomu chtěl jinak. Nakonec se celý svůj život věnovala dětské literatuře. Psala scénáře k večerníčkům, pohádky, básničky a spolu s malířem a grafikem Jaroslavem Němečkem stála u zrodu fenomenálního Čtyřlístku, který je pro spoustu lidí dodnes srdeční záležitostí. Jako spisovatelka začínala u nakladatelství Albatros, které jí v jejích 78 letech roku 2008 udělilo cenu za celoživotní práci s dětskou knihou. Sama Ljuba tenkrát cenu přijala s díky, ale nechala se slyšet, že mnohem podstatnější pro ni je, že o její knížky děti stojí. Podle lidí, kteří Ljubu Štíplovou znali, byla přesně taková. Pro děti psala s láskou, lehkostí a nadšením, nikdy se neopakovala a po celý život si zachovala přirozenou dětskou hravost. Nějaký čas spolupracovala i s časopisem Sluníčko, kde vycházeli její Atomíci.

Koťata

Jedním z jejích nejznámějších večerníčků je výše zmíněný – Byla jednou koťata. Příběhy kočičí party sestávající z kluků Macourka a Canfourka a kočičí slečny Pacičky, které pořád zlobí starší Kočičák, namaloval Josef Váňa a namluvil Josef Dvořák. Tyto příběhy vyšly i knižně spolu s jinými knížkami o koťatech. Pro nejmenší vyšlo leporelo Venku s koťaty, pro děti školkou povinné knihy Doma s koťaty, Pojď s koťaty do pohádky nebo Pojď s koťaty na výlet. Předškolákům je určena kniha Pojď s koťaty do školy, která pomáhá i přípravě k zápisu. S kočičím tématem vyšla i anglická knížka pod názvem The Kittens.

Do večerníčků kromě kočičích příhod sepsala Ljuba Štíplová třeba večerníčky Jak sluníčko rozdávalo stíny nebo O poštovském panáčkovi.

Čtyřlístek

Tím nejznámějším, co po sobě Ljuba Štíplová zanechala, jsou beze všech pochyb unikátní sbírky Čtyřlístků a její jméno s nimi bude navždy spjato. V podstatě se ale k této práci dostala jakoby omylem a původně jen na chvíli jako výpomoc. Výsledkem této „krátkodobé výpomoci“ je na 200 příběhů z pera Ljuby!

Tím úplně prvním člověkem, kdo známou čtyřku přivedl na svět, byl malíř a grafik Jaroslav Němeček. V roce 1968 vyrazil s manželkou na výlet za hranice, kde užasle hleděl na časopisy, které se tam pro děti vyrábějí. Žádný z časopisů, co se tenkrát prodával u nás, se s tím nedal srovnat, a co se týče komiksů, neexistoval tu jeden jediný. Asi si to dnes už ani nedokážete představit, ale bylo to tak. Jakmile se Němečkovi vrátili domů, Jaroslav se rozhodl, že něco podobného zkusí sám. Namaloval 4 postavičky – psí holku, chytře vypadajícího kocoura, štíhlého zajíce a zavalité prasátko. Spolu se svojí ženou jim vymysleli jména, Jaroslav vyrobil první komiksový příběh a nikdo netušil, že Fifinka, Myšpulín, Pinďa a Bobík dobudou dětská srdce na desítky let. Původně totiž vznikl tento komiks jen pro výtvarníkovy děti, ale po jeho otištění se strhla doslova lavina přání o pokračování. Proto napsal dalších pět dílů, ale jak sám přiznává, necítil se jako spisovatel, a proto přizval ke spolupráci Ljubu Štíplovou. Od 6. čísla se tedy stala autorkou příběhů, podle kterých Jaroslav  Němeček kreslil. Ze začátku psala pod pseudonymem Miloš Štípl.

Čtyřlístek byl v 70. a 80. letech jediným komiksem u nás. Mnozí jej sbírali a sbírají dodnes, protože příhody známé čtverky stále pokračují, i když je časem začalo tvořit více autorů. Jen jejich duchovní otec Jaroslav Němeček zůstává. Ostatně, i když se hrdinové přizpůsobují době, mají moderní auta, techniku, počítač nebo mobily, něco stálého a původního zůstává.

Napsat takový komiks není vůbec žádná legrace, jak by se na první pohled zdálo. Ljuba Štíplová byla unikátní v tom, že si opravdu dávala velký pozor na to, aby se nikdy neopakovala. A to za tolik let spolupráce, vymýšlení nových zápletek  a vyústění není nic snadného. Každý díl má 9 stran. Je třeba si pohlídat nejen příběh, který se musí vlézt do obrázků a do bublin. V každém okénku může například každá postava mluvit jen jednou. Zároveň je třeba dát během těch devíti stran prostor všem hrdinům a ještě psát stručně a vtipně! Původně se začínalo na 6–8 číslech ročně, ale od roku 2005 se číslo ročních vydání vyšplhalo na 20. K tomu osm speciálů, jedna kniha historických Čtyřlístků a Angličtina se Čtyřlístkem. Z toho důvodu byli později přizváni ke psaní i jiní autoři a Ljuba v posledních letech psala cca dvakrát do roka a vytvářela speciály.

Knihy sebraných historických čtyřlístků:

Prvních 12 příběhů Čtyřlístku – obsahují díly z roku 1969–1970

Slavné příběhy Čtyřlístku – 1971–1974

Proslulé příběhy Čtyřlístku – 1974–1976

Skvělé příběhy Čtyřlístku – 1976–1979

Báječné příběhy Čtyřlístku – 70.–80. léta

Úžasné příběhy Čtyřlístku – 1984–1987

Nádherné příběhy Čtyřlístku – 1987–1989

Veselé historky Čtyřlístku

Ostatní knihy se Čtyřlístkem:

Čtyřlístek v pohádce – čtyřlístek uprostřed pohádky

Poklad kapitána Kida – Fifinka, Myšpulín, Pinďa a Bobík ztroskotají na moři a zachrání je piráti

Muž z budoucnosti – všichni čtyři se kouzlem dostanou do středověku

Kouzelná lampakouzla kolem čtyřlístku přátel

Další knihy Luby Štíblové

Ljuba Štíplová nebyla jen autorka večerníčků a Čtyřlístku. Napsala spoustu dalších knih pro děti, ve kterých nechyběly pohádky a básničky. Zajímavostí je, že všechno psala rukou! Podívejme se, co dalšího  máme na výběr. Tak například z leporel pro nejmenší by to mohlo být třeba Maminky v lese nebo Kolíbačky. Pro mrňata je i obrázkové čtení Stojí město Nepovězto. Pokud máte rádi pohádky, zkuste Neplechaté pohádky, obsahují čtyři delší veselé pohádky, které si vtipně utahují z některých špatných vlastností. Další sbírku pohádek a básniček nabízí Pohádky na týden a hrátky na každý den nebo Prapohádky. Jestli se neradi nudíte, možná najdete inspiraci k hrám v knížce Hrajeme si celý rok. Osm pohádek propojených s básničkami o zvířátkách obsahuje veselá publikace Kočkám vstup zakázán! Pro mateřské školky a všechny, co se rádi dozvědí něco nového o přírodě, je obrázková knížka pohádek a povídání o lese, podhoubí, houbách, kytičkách, kořenech, hmyzu… v knize nazvané Příhody malého Kořínka.

Spolu s Alenou Tichou a Milenou Rakovou se Ljuba Štípblová podílela i na vydání knihy Zpíváme a nasloucháme hudbě s nejmenšími. V ní se dospělí dozvědí, jak zpívat s dětmi, proč zpívat, k čemu je to dobré. V publikaci je 50 textů písniček i s notovým zápisem a pro ty, kteří nejsou hudebně zdatní, je přiloženo CD s nazpívanými písničkami a nahranými melodiemi.

 

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ověření *