Dnes má svátek Kamil

Dnes má svátek Kamil

Maloval už jako malý kluk. Ze začátku ho fascinovalo všechno, co má kola. Když později, v době, kdy už jeho jméno ve výtvarném světě něco znamenalo a měl za sebou spoustu výstav, ilustroval Branaldovu knížku Dědeček automobil, prohlásil, že je to jeho nejzdařilejší dílo. Kamil Lhoták měl radost, splnil si kousek svého klukovského snu.

Jeho dětství nebylo záviděníhodné, ale je pro nás důkazem, že s houževnatostí, pílí, smyslem pro humor a střípky těch dětských snů lze dokázat velké věci. Než se stal Kamil Lhoták uznávaným malířem, grafikem a ilustrátorem, jehož některá díla překročila hranice naší země a obdivoval je i takový pojem ve výtvarném světě jako Pablo Picaso, musel se v dětství poprat s vážnou nemocí, která jej ovlivnila na zbytek jeho života.

K umění ho vedla maminka. Byla herečka a současně jediný blízký člověk, který o Kamila pečoval. Jeho otec byl lékař a s maminkou se seznámili, když ještě studoval. Ke své rodině se ale oficiálně přihlásil až po smrti, kdy jim odkázal nějaký majetek. Ačkoli syna po celou dobu tajně navštěvoval a finančně podporoval, byl jejich vztah napjatý. Ostatně byl to koneckonců on, kdo malého Kamila nakazil obrnou, z které nevyvázl bez následků.

I když byl Kamil Lhoták od dětství výrazně výtvarně nadané dítě, šel po ukončení gymnázia studovat práva nikoli umění. Právní praxi ale nikdy nevykonával, láska ke kumštu byla silnější. Mezi svými přáteli byl známý jako člověk s neuvěřitelným smyslem pro humor. Dokázal to i přispěním nemála ilustrací do humoristického časopisu Dikobraz. Během svého života vytvořil mnoho uznávaných obrazů, ale protože jsme v dětském kalendáři, zaměříme se zde pouze na některé jeho ilustrace knih pro děti a mládež. Není jich málo, je dost možné, že některé máte i doma. Až dočtete, můžete si jimi zalistovat a prohlédnout si obrázky od člověka, o kterém už teď víte trochu víc.

Jules Verne

Není žádným tajemstvím, že romány Julesa Vernea ilustrovalo během let několik umělců. Kamil Lhoták verneovky miloval už jako kluk a obdivoval nejen důmyslně sepsané dobrodružné příběhy, ale i kresby, které je doprovázely. V dospělosti se díky ilustrování např. Vynálezu zkázy mohl zařadit do skupiny těch, kteří slova obohatili o obrazy.

Pierre Boule

Sci-fi román francouzského spisovatele Pierra Boule obletěl svět a stal se předlohou pro několik filmových zpracování. U nás Planetu opic ilustroval právě Kamil Lhoták.

Arkadij Petrovič Gajdar

Příběh o malém soukromém klukovském boji dvou part – Timurovy a Kvakinovy – je zasazen do války. A. P. Gajdar ho pojmenoval prozaicky Timur a jeho parta.

Mark Twain

Jméno známého autora Marka Twaina je mimo jiné spjato i s těmito populárními tituly, které Kamil Lhoták doprovodil o kresby – Dobrodružství Toma Sawyera, Tom Sawyer detektivem nebo Dobrodružství Huckelberryho Finna.

Adolf Branald

O tom, jaký význam měla pro Lhotáka spolupráce s Branaldem na jeho knize Dědeček automobil, jsme hovořili už v úvodu. Dokonce s ním spolupracoval i na stejnojmenném filmovém zpracování tohoto příběhu o začátcích a zákulisí motocyklových a automobilových závodů.

Pavel Nauman

Kousek kluka v sobě musel Kamil Lhoták objevit při malování do půvabné knížky pro děti o vlacích a lidech kolem nich. Pavel Nauman ji pojmenoval Pohádky o mašinkách.

Lubor Falteisek

Pro nejmenší čtenáře je určena i knížka Nejsme žádní strašpytlové.

Helena Šmahelová

Se známou autorkou dívčích románů spolupracoval Kamil Lhoták hned několikrát. Jeho ilustrace můžete vidět např. v titulech Jsem už velká dívka, Mládí na křídlech, Magda, Žárlivost nebo Dva týdny prázdnin.

Hana Bořkovcová

I Hana Bořkovcová se zaměřila na literaturu pro dívky a přizvala Kamila Lhotáka k ilustrování své prvotiny My tři cvoci.

To jsou jen střípky toho, co Kamil Lhoták za svůj život vytvořil. Ze všech jeho prací je znát, že je dělal rád a pečlivě. Možná ho k tomu předurčil osud, možná už samo jméno hrálo nějakou roli. Víte, že Kamil znamená v arabštině „celý“ nebo taky „dokonalý“? Přejeme všem Kamilům dokonalý den a sílu nevzdávat se, když něco nejde úplně hladce…

Ptáte se, kdo dnes slaví jmeniny v psím světě? Dnes mají svátek všichni Punťové. :O)

 

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ověření *