Dnes má svátek Hynek

Dnes má svátek Hynek

Každý den se na celém světě stane neuvěřitelné množství událostí. Každý den taky někdo slaví narozeniny nebo svátek. A my jsme se rozhodli s vámi projít kalendář. Od dnešního dne se tedy budeme setkávat s těmi, kteří právě slaví jmeniny. Budeme se snažit vybírat osobnosti, které nějakým způsobem udělali otisk do dětského světa. Některá z těch jmen vám budou důvěrně známá, jiná zůstávají schována za něčím, co dětské oko až tak nevnímá. Přesto jsou to všechno lidé, bez kterých by byl dětský svět o něco chudší. Dnes má svátek Hynek. Že žádného neznáte? A co třeba Hynek Bočan?

Hynek Bočan
Hynek Bočan je filmový a televizní scénárista a režisér, který se narodil 29. 4. 1938 v Praze, má ženu Janu, už dospělé děti Karolínu, Magdalénu, Jana a několik vnoučat. Možná si myslíte, že jej neznáte, ale uvidíte, že to není tak docela pravda. Je totiž kromě desítek filmů a několika seriálů pro dospělé podepsán i pod jedním seriálem a pár notoricky známými pohádkami pro děti. Původně to vypadalo, že by mohl být hercem. V jeho patnácti letech si ho vybral režisér Jiří Sequens pro roli Pepíka ve svém filmu Olověný chléb. Podle slov Hynka Bočana se ale sám sobě jako herec příliš nezamlouval a zkusil práci v dabingu. Jak sám říká, zamiloval si tenkrát vůni maskérny a filmu obecně, ale více než cokoli jiného se mu líbila práce kameramana. Přesto si po maturitě na gymnáziu podal přihlášku na FAMU, kam ho okamžitě přijali a kde absolvoval v roce 1961. Samostatně začal točit v roce 1965. Do té doby byl pomocným asistentem režie jako zaměstnanec Barrandova a s úctou a povděkem vzpomíná na spolupráci s režiséry Jindřichem Polákem, Karlem Kachyňou a Jiřím Weissem.

Natočeno pod Bočanovou taktovkou
Již zmíněný seriál pro děti a mládež byl natočen v roce 1969 podle knih Jaroslava Foglara „Stínadla se bouří“ a „Záhada hlavolamu“. Seriál se jmenoval Záhada hlavolamu a byl vysílán v témže roce o vánocích. Boje mezi dvěma partami kluků a řešení hlavolamu „ježek v kleci“ si okamžitě získali příznivce a seriál slavil u diváků ohromný úspěch. Bohužel byla doba všelijaká a z různých důvodů tehdejšího režimu bylo opětovné vysílání seriálu zakázáno. Nedováno jste jej mohli vidět v ranním vysílání ČT1 v Hřišti 7.

Pokud jste neviděli tento seriál, pak zaručeně budete znát některou z pohádek, které pro vás Hynek Bočan natočil. V roce 1984 to byla pohádka S čerty nejsou žerty. Určitě si vzpomenete na hodného Petra, kterého hrál Vladimír Dlouhý. Petr žije se svou babičkou (Jana Dítětová) a vdovou po svém otci. Jmenuje se Dorota a je velmi zlá a vypočítavá. Skvěle ji hraje Jaroslava Kretschmerová. Jak už to tak bývá, macecha Petra vyžene, ten náhodně skončí v pekle, kde se spřátelí s čertem Jankem (Ondřej Vetchý) a Luciferem (Karlem Heřmánkem). Po nějaké době se vrací na zem obdařen kouzelným měšcem a touhou potrestat zlo. Jediným zádrhelem je, že sám vypadá jako čert. To mu ale nebrání v tom, aby pomáhal lidem, kteří jsou v nouzi. Vyhledá ho zchudlý kníže (Josef Kemr). Petr mu samozřejmě pomoc neodmítne, ale za odměnu chce jednu z jeho dcer za ženu. Nafoukaná a marnivá Angelina (Dana Bartůňková) nad ním ohrne nos, ale hodná a skromná Adélka (Monika Pelicová) není proti… Pohádka samozřejmě přes všechny peripetie, které stojí hlavnímu hrdinovi v cestě, dopadne dobře. Z Petra, co vypadá jako čert, se zase stane pohledný mládenec, Dorota i chamtivý správce (Viktor Preiss) skončí po zásluze v pekle a přebíravá Angelina se nakonec stane nevědomky ženou pekelného knížete Lucifera.

Druhou pohádku natočil Hynek Bočan v roce 1991. Její děj se odehrává v současnosti a vstupují do něj pohádkové postavy a kouzla. Jmenuje se O zapomětlivém černokněžníkovi, kterého hraje Karel Heřmánek. Příběh začíná v okamžiku, kdy jde jedna třída se svojí učitelkou (Uršula Kluková) na exkurzi do Barrandovských ateliérů, aby se děti podívaly, jak se točí pohádka. Nikdo by nečekal, že se objeví skutečný černokněžník a začnou se dít zvláštní věci…

Zatím poslední pohádkou, kterou jste mohli vidět, je Láska rohatá natočená v roce 2009. Je to pohádka o lásce, lidské hlouposti, životních hodnotách a pátrání po tom, co je vlastně v životě nejdůležitější. Setkáváme se v ní s čertovskou babičkou Elvírou (Jiřina Bohdalová), která se stěhuje za trochou klidu z pekla na zemi. Výbornou roli tu má Jiří Mádl, který ztvárnil čertovského puberťáka Záprtka, co hledá nějakou hříšnou duši. Pohádkou se prohání i zlý úředník – pekelný inspektor (Miroslav Táborský). Na zemi se do příběhu samozřejmě musí připlést hodná a poctivá osoba s čistým srdcem. V tomto případě služka Anička (Tatiana Pauhofová). Jejím protipólem je ne až tak upřímná kamarádka Markéta. Jestli jste pohádku viděli o vánocích 2009, kdy měla televizní premiéru, možná víte, jak to nakonec mezi Záprtkem a Aničkou dopadlo…

Tak. Tohle všechno by bez Hynka Bočana dětskému světu chybělo. Proto jsme rádi, že jsme vám ho mohli připomenout a přejeme mu krásné prožití jeho dnešních jmenin.

 

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ověření *