Dnes má svátek Gabriela

Dnes má svátek Gabriela

Ačkoli je vystudovaná herečka, známe ji spíš jako vynikající textařku, svéráznou ženskou s osobitým humorem a členku poroty ze soutěží, kde se hledají talenty. Gabriela Osvaldová má raději oslovení Gábina, nemá ráda kadeřníky, přemíru líčidel a přiznává, že její syn František byl už v pěti letech dospělejší než ona dohromady s manželem Ondřejem Soukupem.

Gábina Osvaldová (25. 7. 1953) absolvovala herectví na DAMU, hrála v divadle, filmu, několika seriálech a dělala i dabing. Sama přiznává, že k psaní textů přišla jakoby omylem a svým způsobem ji do toho dotlačil její manžel Ondřej Soukup. S Ondřejem, který skládá hudbu, se stali vyhledávanou a autorsky sehranou dvojkou. Ať už jde o muzikály nebo písničky pro různé interprety, filmovou hudbu… Nejznámější je samozřejmě jejich spolupráce se stálicí naší hudební scény slavicí Lucií Bílou. Pro tu Gabriela Osvaldová napsala nespočet textů a člověk musí věřit, že ty dvě nutně musí být naladěny na stejnou notu. Gábininy texty jsou mezi texty jiných autorů často rozpoznatelné obsahem, nadsázkou, myšlenkou i pointou.

Gabriela Osvaldová ovšem zásobila texty i jiné interprety. Jedním z prvních, ještě před Lucií Bílou, byl Jiří Korn. S odstupem času se tedy zdá, že Gábininu textařskou éru odstartovala její Miss Moskva. Z ostatních zpěváků jmenujme například chráněnce ze soutěží Česko hledá superstar, kde Gábina zasedala ve dvou prvních ročnících – Anetu Langerovou, Martinu Balogovou nebo třeba Vlastu Horvátha. Určitě si vzpomenete, že kromě hledání superstar se Gábina zúčastnila i hledání někoho, kdo má X Faktor.

Gabriela Osvaldová je spojována i s některými texty pro stále populárnější skupinu Nightwork. Sama ale říká, že jde spíš o poradenství na požádání. Skupinu Nightwork totiž založil ještě během studií její syn František Soukup. Vypadá to, že se „potatil“, protože pro skupinu skládá i hudbu. Spolu s ním jsou členy kapely Vojta Dyk, Jakub Prachař, Honza Maxián, Kuba Antl a Ondra Sluka.

Než si připomeneme, kde jste mohli vidět Gábinu hrát, řekneme si, kde jste ji mohli slyšet a taky si můžete třeba zazpívat nějakou písničku z pohádky…

Dabing

Na veleúspěšné hledání animovaného rybího kluka Nema z roku 2003 nelze zapomenout. Gábina Osvaldová namluvila v pohádce Hledá se Nemo jeho podmořskou kamarádku Hvězdu, s kterou se setkává v zajetí akvária. O rok později skvěle nadabovala krávu Maggie v komické kreslené pohádce U nás na farmě.

Písničky z pohádek

Vezmeme to tentokrát pozadu, protože k té nejstarší pohádce vám nabídneme i text, takže si vážně budete moct třeba i zazpívat. Zatím posledním Gábininým pohádkovým počinem byl text k písničce Jak se má princezna v pohádce z roku 2009 Peklo s princeznou. Roku 1999 otextovala píseň k filmu Pán hradu. Pták ohnivák přiletěl s jejími slovy v roce 1997 a o čtyři roky dříve (1993) oslovila děti i dospělé Nesmrtelná teta. Právě v této pohádce zazněla písnička A pohádky je konec. Jestli se vám chce, můžete si zazpívat…

A pohádky je konec

Hudba: Ondřej Soukup

Text: Gábina Osvaldová

Zpívají: Lucie Bílá a Kamil Střihavka

Ona: Stmívá se nad královstvím,

        závist je smutek a splín

On:   Závist potutelná

        Číhá, je nesmrtelná

Oba: Tam, kde láska vládne, závist je ztracená

        Shání srdce prázdné, z lásky bývá zmatená

Bim bam zvon vyzvání

Blíží se svítání

On:  Svítá. Rozum šel spát. Z lásky zblázním se rád

Ona: Svítá a já mám strach, že láska je jen v pohádkách

Oba: Tam, kde láska vládne, závist je ztracená

        Shání srdce prázdné, z lásky bývá zmatená

Bim bam zvon vyzvání

Láska nás ochrání

Oba: Tam, kde láska vládne, závist je ztracená

        Shání srdce prázdné, z pravdy šílí…

Bim bam zvon vyzvání

Blíží se svítání. Nánánánánáná…

Láska nás ochrání

Gábina herečka

Gábina si jako herečka zahrála v poměrně dost filmech i seriálech. My opět jako vždy ale vybíráme jen z titulů pro mladšího diváka.

V roce 1976 se Gabriela Osvaldová objevila jako Pavla v televizní inscenaci pro mládež Až bude padat hvězda. Příběh byl zfilmován podle dívčího románu Valji Stýblové. Hlavní roli studentky zdravotní školy, která se potýká s dospíváním i se změnami v rodině, zahrála Tatjana Medvecká (Víťa).

Nejvíc Gábinu proslavila role Šťastné chvíle v trilogii o pravěku  z roku 1978 Volání rodu, Osada havranů a Na veliké řece. V tom samém roce si zahrála i menší roli v dětském filmu o malém klukovi Všichni za jednoho, kde mimo jiné hráli Ondřej Kepka, Dana Medřická nebo Gabriela Vránová. Spolu s Vladimírem Brabcem, Květou Fialovou, Magdou Reifovou, Stellou Zázvorkou nebo Marií Rosůlkovou se sešla v pohádce O statečné princezně Janě.

Možná ještě máte v paměti originální pohádku Jiřího Stracha – Anděl páně – z roku 2005. Gábina se ujala postavy Archangela Gabriela. Hlavní postavu Petronela, který je za trest vyhnán na svět a aby se mohl vrátit zpět do nebe, musí v čase, který mu je stanoven, napravit alespoň jednoho hříšníka, bravurně sehrál Ivan Trojan.

V roce 2006 si ještě Gábina střihla roli v rodinné komedii Marie Poledňákové Jak se krotí krokodýli.

 

Přejeme všem Gabrielám, Gábinám, Gábinkám i Gabikám tvůrčí náladu nejen při jejich pondělním svátku!

(A jestli máte psa Sáru, pak dnes slaví taky jmeniny. :O)

 

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ověření *