Dnes má svátek Františka

Dnes má svátek Františka

Františka, o níž budou následující řádky, je z Holandska. V Holandsku to tedy není tak docela Františka, je to její holandská podoba – Francine. Celým jménem Francine Oomen. Znáte ji?

Holanďanka Francine Oomen (27. 3. 1960) vystudovala Akademii pro průmyslový design. I když se v současné době designu stále věnuje, je nejen v Holandsku známá především jako úspěšná a oblíbená spisovatelka románů pro náctileté. Spoustu svých knih i sama ilustrovala. U nás můžete některé její knížky koupit v překladu Jany Broekman – Minářové.

Tommie

Jako spisovatelka začínala v roce 1990 sérií knížek pro nejmenší čtenáře o malém Tommiem. Každý titul je zaměřen na určitou věc, zážitek nebo prostředí, ve kterém se Tommie nachází. Například (volný překlad):

Tommie na farmě

Tommie na hřišti

Tommie v ZOO

Tommie v supermarketu

Tommie u moře

Tommie na zahradě

Tommie a zvířátka

Tommie a hračky

Tommie a jídlo

Tommie a oblečení  a další.

Jak přežít…

Jak něco přežít je věčná myšlenka všech náctiletých. V období dospívání je to zkrátka aktuální téma. Právě na to Francine Oomen vsadila a uspěla víc než dobře. Snad i proto, že vyrůstala s třemi sestrami a jedním bratrem nebo proto, že je sama mámou tří dětí, anebo snad proto, že nezapomněla, jaké to je být holkou se spoustou otázek a snů v „onom“ období.

Desítky knížek o Róze Dijk si okamžitě našly nadšené čtenářky. Spolu s Rózou, typickou dnešní holkou, získaly odpovědi na spoustu otázek. Na Francine je sympatické, že nementoruje, dokáže se vcítit do kůže té obyčejné holky a vnímat svět jejíma očima. Pro naše čtenářky přeložila Jana Broekman – Minářová zatím tyto tituly:

Jak přežít svoji maličkost

Jak přežít tuhle třídu

Jak přežít svoji první pusu

V originále končí tyhle věty otazníkem a je jich ještě spousta, na které se můžeme těšit. Například (volný překlad):

Jak přežít s rodiči?

Jak přežít zlomené srdce?

Jak přežít bez snů?

Jak přežít dovolenou v Portugalsku

Jak přežít dovolenou v Česku

Jak přežít dovolenou v Německu, Rakousku a Švýcarsku

Jak přežít dovolenou v Turecku

Jak přežít stres?

Jak přežít všechno

Jak přežít bez odpovědi? a další (celkem jich je zatím cca 20).

… a další

Z další tvorby Francine Oomen nesmíme zapomenout na sérii knih Pro moderní čarodějky nebo několik knih popisujících příhody krokodýla Andersona s jinými zvířátky.

Knížky Francine Oomen mají hodně spokojených čtenářů v různých koutech světa. Kromě češtiny se překládají například do němčiny, maďarštiny, švédštiny nebo i korejštiny, a kdybychom měli vyjmenovat všechny ceny, které za ně  Francine dostala, byli bychom tu ještě dlouho.

Takže všem českým Františkám a Fanynkám přejeme také hodně úspěchu a prima svátek.

***

V psím kalendáři stojí, že svátek má Aida. I Aidám bezva den. :O)

 

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ověření *