Dnes má svátek Božena

Dnes má svátek Božena

Když se narodila, jmenovala se Barbora a o svém dětství napsala v knize, kterou zná v této zemi každý. Sama v ní vystupuje jako Barunka a nejdůležitější osobou v jejím životě je Babička. Sepsala také nespočet pohádek. Díky tomu snad každý malý capart u nás ví, o kom je řeč, když se řekne Božena Němcová.

Božena Němcová byla (a je) jednou z našich nejznámějších spisovatelek. Narodila se 4. 2. 1820 jako Barbora Novotná. Později, když se její maminka vdala za Johanna Pankla, se stala Barborou Panklovou. Kus dětství skutečně prožila v Ratibořicích tak, jak popisuje ve své nejslavnější próze Babička V zámku a podzámčí. V osmnácti letech se vdala za Josefa Němce.

Podle dochovaných záznamů se udává, že život Boženy Němcové nebyl nijak zvlášť šťastný a dost v něm trpěla chudobou. Němcová byla ve své době v uměleckých kruzích uznávaná nejen jako spisovatelka, ale i jako zapálená vlastenka. Začínala psaním veršů, později kratších povídek a pohádek. Pohádky většinou převypravovala podle toho, co slýchala. Po větších dílech, jako byla BabičkaV zámku a podzámčí a Pohorská vesnice, se věnovala i psaní cestopisů se zaměřením na Uhry a Slovensko a několika knihám o zvycích na Domažlicku.

Babička a pohádky jsou ale jednoznačně to první, co každého ve spojitosti se jménem Boženy Němcové napadne. Babička se dočkala tří filmových zpracování. O tom nejznámějším s Jarmilou Kurandovou v hlavní roli Babičky a Libuškou Šafránkovou v roli Barunky jsme už psali. Bylo zpracováno do čtyř dílů v roce 1971 v režii Antonína Moskalyka. Předešlé filmové zpracování, zrežírované Františkem Čápem, se datuje do roku 1940 a je považováno za nejvěrnější předloze. Babičku si zahrála kouzelná Terezie Brzková, Barunku Nataša Tánská. Tou první filmovou babičkou byla Ludmila Innemannová už v roce 1921, Barunkou tenkrát byla Liduška Innemannová. Jako první tedy toto téma zrežírovala Thea Červenková. Kromě filmu byla Babička nesčetněkrát hrána i na prknech divadel v těch nejrůznějších verzích. Od seriózní verze Národního divadla po svéráznou Babičku v Divadle Husa na provázku, jejíž představitelkou se stal Jiří Pecha. Nejslavnější český román Boženy Němcové se stal i hudební předlohou pro muzikálové zpracování. Je to zkrátka výjimečné téma, s kterým se budeme setkávat ještě léta.

Dalším nezapomenutelným otiskem Boženy Němcové v literatuře jsou její pohádky sepsané podle toho, jak se tradovaly mezi lidmi. Všichni z nás znají třeba tituly O perníkové chaloupceO SmolíčkoviPrinc BajajaČertův švagrČert a KáčaO PopelceO Hloupém Honzovi, … Mnohé se staly předlohou k filmovým pohádkám. Z motivu Boženy Němcové vychází například pohádka O slunečníku, Měsíčníku a VětrníkuSedmero krkavcůKrálovna Koloběžka (Chytrá horákyně) nebo známá Princezna se zlatou hvězdou na čele a desítky dalších.

Přejeme všem Boženkám den s dobrým koncem a nějakou hodnou babičku ochotnou vyprávět pohádky.

 

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ověření *