Dnes má svátek Bedřich

Dnes má svátek Bedřich

Znáte pana Burnse ze seriálu Simpsonovi? Bedřich Šetena zná každou jeho repliku. A nejen to, zná repliky mnoha dalších nejen animovaných postav, které k nám promlouvají právě jeho hlasem.

Herec Bedřich Šetena (19. 4. 1939) proslul především jako vynikající dabingový herec. Nadaboval desítky vašich oblíbených kreslených i živých hrdinů. Jestli chcete vědět, v čem jste ho mohli slyšet, tak si na to vyčleňte trochu času. Není toho totiž zrovna málo.

Animovaný svět filmů

1955 – Bedřich Šetena namluvil ve starém dabingu postavu Jima v krásné pohádce o lásce dvou psů Lady a Tramp.

1974 – Robinsonova bláznivá dobrodružství.

1976 – příběh kocoura Pera, který musí objet svět za pouhých 80 dní – Kocour v botách na cestě kolem světa.

1982 – Syn bílé kobyly má nelehký úkol – najít své bratry a někoho zachránit…

1986 – 1999 – hrdinou čtyř následujících filmů je malý myšák Fievel. V prvním dílu s názvem Americký ocásek (1986) ho nemine dobrodružné hledání své rodiny, když při plavbě do Ameriky přepadne během bouřky z lodi. V dalším pokračování Americký ocásek 2 – Fievel na divokém západě (1991) zjišťuje, že život v New Yorku není taková zábava, jak si myslel a rozhodne se zkusit štěstí na západě. V třetím pokračování Americký ocásek 3 – Poklad na Manhattanu (1998) se s ním setkáváme opět ve městě a v posledním Americký ocásek 4 – Záhadná příšera  (1999) se stáváme svědky toho, jak spolu s kamarády osloví myšího reportéra, aby jim pomohl odhalit identitu tajemné příšery, která všechny děsí.

1988 – jak asi dopadne Falešná hra s králíkem Rogerem, co si najal detektiva na svoji manželku?

1994 – pohádka o princezně Odettě, která chystá svatbu s princem Derekem. Zlý čaroděj ji ale krátce předtím unese a promění v labuť. Derek a Odettini přátelé zvířátka udělají pro záchranu Labutí princezny vše. V tom samém roce se bojácný kluk díky jedné ne docela obyčejné knihovně stává Vládcem knih.

1995 – holčička Tilly žije se svým strýcem na hradě a je moc opuštěná, protože nemá žádné kamarády. Naštěstí se náhodně setká s dráčkem Robinem, který je na tom stejně a spřátelí se. To vše v příběhu Tilly a dráček Robin. O statečné indiánské princezně je pro změnu pohádka Pocahontas.

1996 – ještě statečnější je možná hrdina dalšího příběhu – Hercules. Téhož roku se můžete bát i bavit u pohádky Walta Disneye Zvoník u matky boží natočené podle románu Victora Huga.

1997 – Země dinosaurů 5: Tajemný ostrov a z jiného soudku: Vánoční koleda.

1998 a 2004 – dva příběhy o statečné a svérázné čínské dívce Mulan, co se jen tak něčeho nezalekne, se jmenují Legenda o Mulan (1998) a Legenda o Mulan 2 (2004). S rokem 1998 přišel i svalnatý Tarzan a jeho láska k Esmeraldě.

1999 – Bedřich Šetena jako zlatokop Pete v animované komedii Toy story 2: Příběh hraček. S Petem a dalšími novými hrdiny se Woody seznámí, když ho ukradne posedlý sběratel hraček, jelikož ho potřebuje do kompletní série. Buzz Rakeťák a ostatní z party se vypraví Woodyho zachránit. Stihnou to, než se vrátí Andy z tábora? Spoustu vzrušení, záhad a nebezpečí si užije i parta kamarádů v čele s mluvícím psem v kresleném filmu  Scooby Doo a duch čarodějky. Co se zdá malé Marii, když spí, o tom vypráví pohádka Louskáček. My jen napovíme, že se jí zdá o pohádkovém světě, ve kterém zlý myší král Reginald ukradne princi Louskáčkovi jeho království. Marie se skupinou odvážných míchaných oříšků vyrážejí Louskáčkovi na pomoc.

2000 – Tulio a Miguel se vylodí u legendárního ztraceného města, odolají svodům místních šamanů a nehledě na nebezpečí vyrazí v příběhu Eldorádo obyvatelům Eldoráda na pomoc. Z jiného prostředí je animovaná pohádka se známým názvem – Tom Sawyer.

2002 – jsme v Africe, kde jsou i Thorneberryovi na cestách. Je to rodina, co zde natáčí show v džungli. Kromě ní jsou ale v džungli i pytláci. Malá Elza, která umí mluvit zvířecí řečí, se pytlákům pokus překazit jejich nekalé plány.

2003 – postavu Balouna namluvil B. Šetena v pohádce, kterou netřeba představovat – Hledá se Nemo.

2004 – ústy ředitele školy promlouval z plátna v animovaném příběhu Úžasňákovi.

2005 – ve filmu Auta se stal na chvíli Mackem, pak si „odskočil“ za ledním medvídkem Larsem, co zrovna cestoval za svými kamarády lachtanem Robbym a tučňákem Carusem do tropů v pohádce Lední medvídek 2: Tajemný ostrov.

2006 – vánoční chvíle dvou prasátek přináší Tudla a Pudla: Na vánoce budu doma. Z teplejšího prostředí je pohádka Víla z nebeského království. Vypráví o mladíku jménem Mudal, který zachrání postřeleného srnečka. Srneček ho z vděčnosti seznámí s překrásnou vílou Arang a oba se do sebe zamilují. Někdo však jejich lásce nepřeje…

2007 – egyptská princezna Athesa, jinak také Princezna slunce, se s princem Tutem sblíží během nebezpečné cesty za její matkou, kterou chce požádat o pomoc při záchraně jejího otce faraona. V tomto roce jste mohli vidět také snímek Simpsonovi ve filmu.

2008 – Skřítkové a trolové svedou boj. Kdo zvítězí? Ten samý rok jste mohli sledovat putování malého soba, který je přesvědčen, že jeho táta je jeden ze sobů Santa Klauze – Sobík Niko.

2009 – tenhle rok přinesl film Mary a Max a tajemný napínavý příběh Číslo 9 o tom, že lidé tajuplně zmizeli a místo nich se na zemi objevili jen panáčci z hadrů, kteří mají na zádech čísla. Když se narodí Devítka, zdá se, že by se mohlo něco konečně změnit.

Animovaný svět seriálů

1961 – Kočičí banda – seriál o bandě koček v New Yorku

1989 – Kniha Džunglí – život chlapce Mauglího, kterého vychovali vlci a žije v džungli se svými přáteli panterem Baghírou, medvědem Balú, hadem Kaa a dalšími. Ale všichni obyvatelé džungle nejsou jen přátelé…

1993 – Animáci – příběhy Yakka, Waka a Dot Warnerových

2007 – Zvířata z farmy – o jedné hodně legrační farmě, kde je pořád veselo

A samozřejmě dlouhatánský seriál – Simpsonovi – o jedné žluté rodince a lidech okolo.

Hlasy ve filmech

1955 – vypravěč ve slavném filmu Cesta do pravěku

1975 – Jano v československo-bulharské pohádce Nevěsta s nejkrásnějšíma očima

1999 – starý indián Randolph ve filmu Zachraňte Willyho II

2006 – dr. Dorian v Šarlotině pavučince

Všem Béďům pevné zdraví a krásný hlas!

(A jestli máte psa, co se jmenuje Perry, je dnes jeho sváteční den. :O)

 

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ověření *