Dnes má svátek Alexandr

Dnes má svátek Alexandr

Jméno Alexandr pochází z řeckého Alexandros, což lze přeložit jako „ochránce mužů“. Toto jméno známe v mnoha podobách – Alex, Alek, Alexis, Lexa nebo Saša. Právě o jednom Sašovi bude dnes řeč. Je to herec Saša Rašilov.

Na tomto místě musíme podotknout, že je to Saša Rašilov nejmladší, protože stejně se jmenoval jeho dědeček, což byl jeden z našich velmi významných herců, a rovněž jeho otec, který je režisérem. Tím výčet uměleckých profesí v rodině nekončí. I Sašův mladší bratr Václav je herec (můžete jej pravidelně vídat v podvečerních hodinách na TV Nova v seriálu Ulice jako Kamila Bařinku). Sašově ženě herečce Vandě Hybnerové jsme věnovali pozornost v den, kdy slavily svátek Vandy. Proto už taky můžete vědět, že spolu mají dvě dcery – Pepinu a Toničku a že žijí obklopeni přírodou a spoustou zvířat.

Saša Rašilov se narodil 26. 7. 1972, po absolvování konzervatoře (hudebně-dramatický obor) a DAMU (herectví) se vrhnul na prkna, která znamenají svět. Dnes ho můžete mimo jiné vidět v Divadle na zábradlí nebo v Národním divadle v Praze.

Dabing

Saša Rašilov se stal významným přínosem v oblasti českého dabingu. Jeho práce na tomto poli byla oceněna Cenou Františka Filipovského za dabing v roce 2003. Od té doby ale skvěle nadaboval několik dalších filmů. Podívejme se, za jakými postavami z těch, které dětskému divákovi neunikly, se skrývá jeho hlas.

Saša Rašilov je jediným člověkem na území naší republiky, kdo může dabovat slavného Disneyho Mickey Mouse.

V roce 1989 namluvil prince Erika v animované pohádce Malá mořská víla.

Od roku 2002 daboval postavu Ohi-Wan Kenohi v prvních třech dílech Star Wars. V témže roce jste ho mohli slyšet jako Davida Kawena v kreslené pohádce Lilo s Stitch.

Hlavní hrdina animovaného filmu Roboti se jmenuje Rodney. Hlas, kterým promlouvá v českém jazyku, patří Sašovi. Tím jsme se ocitli v roku 2005, kdy Saša Rašilov, který namluvil téměř veškeré role J. Deppa, neudělal výjimku a namluvil i hlavního hrdinu Willyho Wonku (v originále J. Depp) v pohádkovém příběhu Karlík a továrna na čokoládu.

V Říši hraček z roku 2007 mluvil za postavu Henryho Westona.

V roce 2008 byl hlasem Po v úspěšném animovaném filmu Kung Fu Panda a hlavního hrdiny Bolta v příběhu Bolt – pes pro každý případ.

Filmové pohádky

Na obrazovkách se Saša Rašilov objevuje poměrně často a ani pohádkám se nevyhýbá. Jednou z prvních byla epizodní role roku 1989 v pohádce o záludné Laskonce, která napekla začarované pusinky, protože chtěla připravit princeznu o hlas, aby zabránila její svatbě. Jmenuje se O čarovné Laskonce a hlavních rolí se ujali herci jako Jitka Molavcová, Ivan Trojan, Miloslava Pleštilová, Josef Vinklář, Jiřina Jirásková a další.

V další pohádce, kterou určitě znáte, už hrál Saša Rašilov jednu z hlavních postav – prince Petra, toho času v přestrojení za kominíka, aby zachránil princeznu Blanku (Tina Rulandová) i kouzelný měšec. Jak jste jistě uhodli, to je název pohádky – Kouzelný měšec (1996). O ten v příběhu bojuje chamtivá čarodějnice Bludimíra (Mahulena Bočanová) a líný falešný princ Velemír (Ondřej Vetchý).

Černokněžník (1997) žijící na tajemném hradě uprostřed lesa donutí muzikanta Petra, aby mu sloužil, když k němu náhodně zabloudí i se svým otcem. Otce hraje Petr Štěpánek, Petra Jakub Saic a Saša Rašilov hraje postavu Filipa.

Roku 2002 se Saša objevil v hlavní roli komediální pohádky Jak chutná láska. Příběh začíná v okamžiku, kdy všichni hledají kuchaře pro vyzáblou princeznu Lucii (Jitka Ježková), které nechutná jíst. Její otec král (Svatopluk Skopal) náhodně zavítá do hostince, který vede hostinská (Naďa Konvalinková) se svým synem Cvalíkem (Saša Rašilov). Oba je pozve na zámek. A nebyla by to pohádka, kdyby se Cvalík do hubené princezny nezamiloval a kdyby nakonec všechno dobře nedopadlo.

Lucie Vondráčková, Veronika Žilková, Martin Stropnický a mnozí další se setkali se Sašou Rašilovem v roce 2004 při natáčení pohádky Křesadlo. Pohádka vypráví o pomstě jedné zhrzené čarodějnice, která předpoví princezně za muže obyčejného rukavičkáře. Nakonec to ale taková tragédie přece jen nebude…

V roce 2008 se Saša představil jako princ Bobo v detektivní pohádkové komedii Sofie a ukradený poklad o bojácném králi, loupežnících a princezně na vdávání.

Zatím poslední pohádkou natočenou v roce 2009, která má premiéru letošního roku (2010) je Dešťová víla v podání Lenky Vlasákové. V dalších rolích se můžete těšit například na Jana Budaře, Ondřeje Vetchého, Filipa Blažka, Vilmu Cibulkovou a další. Dešťová víla, která představuje jeden z živlů, kráčí v přestrojení po světě a kouká, jak se lidé chovají. Spolu s ostatními představiteli živlů – vzduchem, ohněm a zemí – přijde na to, že láska a dobro se vytrácí a v lidech sílí jen touha po mamonu. Všichni čtyři se tedy vypraví za Sluncem s žádostí, aby lidstvo potrestalo. Tret dostává na starost právě Dešťová víla, která vezme lidem déšť a nastane období velkého sucha…

Všem Alexandrům prima sobotu a psím Flekům fajn svátek.

 

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ověření *