Děti čtou. A jak!

Děti čtou. A jak!

V posledních letech bývá zvykem tvrdit, že dnešní děti už nečtou. Prázdninová anketa uspořádaná mezi rodiči a dětmi knihkupeckým řetězcem Kanzelsberger a nakladatelstvím Mladá fronta potvrdila, že knížka má v dnešních rodinách stále silné postavení.

Každý čtvrtá rodina zvyklá nakupovat dětem knihy jich ročně pořídí deset (26 % odpovědí). Šestina respondentů nakupuje dokonce dvacet knih ročně a deset procent účastníků tvrdí, že rodinnou knihovnu ročně rozšíří na třicet dětských titulů.

Nejčastěji knihy dětem nakupují jejich matky – podle našeho šetření to platí v 51 % případů. V dalších 36 % rodin se ke společnému nakupování dětské literatury hlásí oba rodiče. Významným zásobovačem dětských knihovniček jsou i babičky (9 % odpovědí).

Průměrný dětský čtenář má 8,03 roku: sedm i osm let shodně v anketě uvedlo po šestnácti procentech dotázaných, další silnou skupinou jsou desetileté děti (10 %).

Děti čtou nejenom nové knihy pořízené v knihkupectvích, ale silný je i 45% podíl těch, které chodí do veřejných knihoven. „Mnozí z těch, kteří uvedli, že do knihovny nechodí, dodávali, že ‚zatím‘ – vzhledem k nízkému věku,“ upřesňuje Magdalena Potměšilová z marketingu nakladatelství Mladá fronta.

Anketa se snažila odhalit i nejpopulárnějšího dětského knižního hrdinu a nejoblíbenější knížku. „S výjimkou jednoznačného premianta Harryho Pottera ale byly preference dětí velmi roztříštěné,“ říká marketér knihkupectví Kanzelsberger Zdeněk Fekar.

Harry Potter je jednoznačně nejoblíbenější knížka pro 13 % dotázaných a nejpopulárnější postava pro desetinu respondentů. Pětici nejžádanějších pohádkových postav dále tvoří Krteček Zdeňka Millera, Medvídek Pú, Rákosníček, Mach a Šebestová, Medvídek Lup.

Výsledky pocházejí z ankety probíhající v rámci společné obchodní akce Mladé fronty a knihkupectví Kanzelsberger v síti prodejen od 23. června do 13. července. Respondenti sami vyplňovali anketní lístky, přičemž výměnou za vyplněný lístek mohli získat knižní odměnu. „I když nejde o reprezentativní šetření, výsledky odpovídají situaci, kterou nakladatelé i knihkupci docela dobře znají,“ uzavírá Magdalena Potměšilová.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ověření *