Život s celiakií

Život s celiakií

Příčiny vzniku celiakie neboli nesnášenlivosti lepku jsme si naznačili v minulém povídání. Také už víme, že celiakii se nedá preventivně předcházet a nezbývá, než jí přizpůsobit styl života. Zajímá vás, jaké potraviny jsou pro celiaka zapovězené? A jaké jsou možnosti při nákupu bezlepkových potravin a zda na ně můžete dostat sociální příspěvek? O tom všem se dnes dozvíte!

Lepek, cizím slovem gluten, se vyskytuje v obilninách jako je pšenice, žito, ječmen a oves. Určitě se někde setkáte i s názvem tricitale, což česky znamená „žitovec“. Tato obilnina je křížencem žita a pšenice, a proto je také pro celiaky nevhodná. Bezlepkové obilniny jsou kukuřice, pohanka, proso a rýže, které tvoří základ jídelníčku pacienta s celiakií.

Zdánlivě je jednoduché se jídlům s obsahem lepku vyhnout, ale gluten se skrývá v mnohých potravinách, které na první pohled považujeme za bezlepkové. Při bližším pohledu na složení výrobků zjistíme, že například i oblíbení gumoví medvídci mohou obsahovat „stopy pšenice“. Ze zákona má výrobce povinnost informovat o případném obsahu lepku, ale bohužel nemůžeme spoléhat na stoprocentní účinnost tohoto nařízení. Problémem je třeba původ škrobů, který nebývá přesně uvedený, a přitom je to pro celiaka důležitá informace. Zrádný lepek se skrývá také například v přídatných látkách – v „éčkách“ – , sporný je karamel a modifikované škroby.

Běžné knedlíky, těstoviny, pečivo, sušenky je nutné nahradit buď speciálně vyrobenými dietními pokrmy, nebo je možné se pokusit o domácí výrobu. Velkým pomocníkem je domácí pekárna chleba, která zvládne i jiné druhy pečiva.
Jak se ale vypořádat se stravováním mimo domov? Během školní docházky se většina dětí stravuje ve školních jídelnách, kde není zatím bezlepková dieta samozřejmostí. Počet jídelen, které vycházejí vstříc nemocným, se ovšem stále zvětšuje, takže možná i ve vašem okolí se taková nachází. Seznam jídelen a také zkušenosti rodičů a samotných pacientů najdete na mnoha webových stránkách, vyzkoušejte například www.bezlepkovadieta.cz.

Speciálních potravin a přísad bez obsahu lepku je na trhu velké množství, mnohé seženete i v supermarketu, něco se vyplatí objednávat ve větším množství v internetových obchodech. Různé směsi na pečení, mouky, hotové pečivo a jiné výrobky jsou dražší než běžné produkty, takže je bezlepková dieta finančně náročná. Kromě případné investic e do domácí pekárny (kolem 4 tisíc korun), musíte počítat s dvěma a více násobnými cenami oproti běžným potravinám. Jen pro představu, kilový balíček mouky vyjde asi na 80 Kč, sušenka stojí kolem 10 Kč a půlkilovou směs na přípravu chleba pořídíte přibližně za 50 Kč. Náklady na základní potraviny jsou tedy velmi vysoké a ne každá rodina má dostatek finančních prostředků k jejich pravidelnému nákupu. Do loňského roku bylo možné na městském úřadě požádat o příspěvek na dietu, ovšem od 1. 1. 2007 byly dávky rozdělovány podle nového sociálního zákona. Nyní se opět možná chystá změna, v srpnu by se o ní mělo v parlamentu začít jednat, takže nezbývá než čekat, jak se situace vyvine.

Při nemoci se většinou snažíme nehledět na finanční stránku věci, takže mnozí rodiče a děti řeší spíše psychické problémy spojené s celiakií. Není dobré dítěti jeho nemoc často připomínat, čím dříve bude chápat svou dietu jako životní styl, tím lépe pro vás i pro něj. Děti špatně snáší pocit výlučnosti, takže mu spíše uškodí, když je budete litovat. Když zapojíte do „bezlepkového programu“ celou rodinu a informujete o nemoci své známé a přátele, určitě se s celiakií rychle naučíte žít, aniž byste si uvědomovali rozdíl mezi vámi a „neceliaky“.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ověření *