Promeškali jsme očkování… Co s tím?

Promeškali jsme očkování… Co s tím?

Stalo se vám někdy, že jste z nějakého důvodu nestihli s vaším dítětem termín očkování? Dnes si povíme, co se stane, když nám uteče termín očkování proti tetanu. Podíváme se i na to, jak s tím vším souvisí latentní tetanie.

Očkování má v případě více dávek stanovené termíny, v kterých by se jednotlivé dávky měly aplikovat. Překážkou může být třeba nemoc, což je častou příčinou u dětí. U dospělých hraje svou roli také zapomnětlivost, a to při dodržení termínu přeočkování po deseti až patnácti letech. Očkovací látka proti tetanu se dětem dává ve formě hexavakcíny (narozeným od 1. 1. 2007), dříve to bylo ve formě tetravakcíny.

Jak už jsme si říkali v jednom z minulých článků o hexavakcíně, jedná se o několik dávek, které musí dítě dostat v určitých časových rozestupech. Může dojít ke dvou situacím: buď dostane dítě vakcínu dříve, než by mělo, nebo naopak později. Ani jedna situace není dobrá, protože se tím rozhodí přesně dané schéma očkování. Může to způsobit nějaké závažnější problémy? Hned si to vysvětlíme.

Rozhodování leží sice na lékaři, ale není na škodu jít do ordinace alespoň se základními informacemi. Mohlo by se stát, že je dítě očkováno o více než pět dní dříve, než je pro jeho věk vhodné. Pak by měla být stejná dávka vakcíny podána znovu v době, kdy už je na to dítě dost staré. Asi si říkáte, že to zní absurdně. Kdo by chodil na očkování předčasně, čímž by svému malému připravil jedno očkování navíc? Pro všechny případy myslí lékaři a výrobci vakcín i na tuto variantu.

Nás ovšem bude více zajímat situace, kdy dítě nestihne očkování ve správném termínu. K zmeškání stačí i běžné nachlazení. Imunitní systém dítěte je totiž oslabený, takže by se jeho stav ještě zhoršoval. Nemusíte se ale obávat, že by očkování i v takovém případě přivodilo dítěti nemoc, proti které je očkováno. Očkovací látka totiž v případě tetanu obsahuje pouze oslabené bakterie, díky nimž se v těle začnou tvořit protilátky. Celkem klidní můžete být i v případě, že se očkování promešká. Pokud je vaše malé jinak v pořádku, lékař navrhne nejlepší způsob, jak s očkováním pokračovat. Problém by mohl nastat, pokud by dávky šly příliš brzy po sobě. Ale nelekejte se. Vzácně a spíše u dospělých lidí se totiž objevily po podání více dávek vakcíny vedlejší účinky, které v několika vážných případech pacienta zcela ochromily. Dostavil se třes rukou, mdloby, závratě a zhoršila se schopnost pohybovat. Příznaky jsou podobné onemocnění tetanem, ale spojitost s očkováním není jistá. Zatímco o existenci tohoto problému můžeme diskutovat, nemoc, která má tytéž (a další) příznaky, se jmenuje latentní tetanie a trpí jí mnoho lidí.

Latentní tetanie nesouvisí s bakteriemi tetanu, název tato nemoc získala právě kvůli podobným příznakům s tetanem. Příčin vzniku tohoto onemocnění je více. Často je to kvůli nedostatku magnezia, které je nutné doplňovat jak v tabletách, tak z přírodních zdrojů.

Proč je magnezium neboli hořčík pro tělo tak důležité? Tento minerál je potřebný pro růst zubů a kostí a také zajišťuje správnou funkci svalů a nervů. Pokud ho nemá tělo dostatek, dostaví se svalové křeče, celková slabost, nepozornost a nevolnost. Výjimečná není ani ztráta vědomí, která může přijít náhle. To může být nebezpečné, například pokud je nemocný sám v bytě a uhodí se při pádu do hlavy, nebo naopak při pohybu venku, kde hrozí třeba srážka s autem.

Nemoc se nevyhýbá ani mladým, ani starým a není možné se jí úplně zbavit. Přesná příčina jejího vzniku totiž není jasná, onemocnět můžete i s dostatkem hořčíku v těle. Neexistuje ani žádný zázračný lék, klíčem k relativně normálnímu životu je změna životosprávy a úprava jídelníčku. Kromě magnezia je potřeba hlídat i dostatek jiných minerálů a vitaminů. Správná životospráva je ovšem běh na dlouhou trať, který je dobré odstartovat už v raném dětství.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ověření *