Popeleční středa

Popeleční středa

Velikonoce se blíží. Těšíte se? Každý rok více než měsíc před Velikonocemi najdete možná ve vašem kalendáři u středy napsáno – popeleční středa. A co to znamená?

Minule jsem vám povídala o masopustu a veselí, které ho na mnoha místech naší země i jinde provází. Popeleční středou by měly skončit všechny reje a masopustní veselí. Začíná období půstu. Její termín připadá na 40. den před Velikonocemi. Že vám to nevychází? Je to proto, že se do těch 40 dní nepočítají neděle. Takže do Velikonoční neděle zbývá přesně 46 dní.

To pro mnoho lidí, kteří věří v Boha, znamená, že se připravují na Velikonoce. Určitě ale jedí a věnují se své práci, ale je to pro ně hodně důležité období, na jehož konci slaví Velikonoce.

Ten den někteří chodí do kostela a tam jim kněz na čelo udělá křížek z popela. A často při tom řekne takovou zvláštní větu: „Pomni člověče, že prach jsi a v prach se navrátíš.“ Zvláštní věta, že? Třeba vám maminka nebo babička povědí, jak tomu porozumět.

Popeleční středě se také říkalo středa černá, smetná. Pokud budete naše stránky sledovat dál, dozvíte se, že třeba některé neděle před Velikonocemi mají svůj název a také některé dny. Zavedení „popeleční středy“ se datuje někdy do 6.–7. století.

V různých krajích se dodržovaly a někde ještě dodržují různé zvyky spojené právě s popeleční středou. Tak např. v okolí Bydžova se nesmělo prát prádlo, jinde zase obcházel vesnici muž s lucernou a hledal „ztracený masopust“.

Příště si povíme o nedělích před Velikonocemi. Dozvíte se, co znamená černá neděle, a věřte nevěřte, jedné neděli se říká třeba kýchavá, ale i o zeleném čtvrtku nebo o škaredé středě, která je už opravdu těsně před Velikonocemi. Ale o tom všem příště.

A pokud potkáte ve středu někoho, kdo má na čele křížek, budete už vědět, proč tomu tak je.

 

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ověření *